Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Baobab v prášku - ako a prečo ho používať?

03. 03. 2022

Aké prínosy má baobab pre ľudský organizmus?


Baobab je druh rastliny z čeľade bolehlavovitých. Pre pôvodných obyvateľov Afriky bol tento veľký strom vždy zdrojom potravy a symbolom života. Prášok z baobabu sa získava z dužiny sušených plodov. Baobab neobsahuje lepok ani laktózu a preto ho môžu konzumovať aj ľudia s vegánskou a vegetariánskou stravou.

 

Herbalus Bio Baobab je vyrobený z vybraných surovín, ktoré sú následne uzavreté v sklenenej nádobe. Vďaka svojmu ekologickému pôvodu je baobab produktom bez kontaminácie ťažkými kovmi, herbicídmi a pesticídmi. Okrem toho je dobrým zdrojom minerálov, vitamínov a antioxidantov, ktoré majú priaznivý vplyv na fungovanie organizmu.

 

Bio baobab - nutričná hodnota

Herbalus Bio Baobab obsahuje približne 220 kalórií na 100 gramov výrobku. Tento obsah kalórií je spôsobený predovšetkým sacharidmi a vlákninou. Vláknina je nesmierne dôležitá pre správne fungovanie organizmu, ale bohužiaľ je jej v každodennej strave často málo. Vláknina zvyšuje hmotnosť stolice, skracuje dobu črevného tranzitu a zvyšuje frekvenciu črevných pohybov, čím zabraňuje zápche a znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Baobab obsahuje asi 54 gramov vlákniny, takže je ideálnym doplnkom jedálneho lístka. Navyše neobsahuje lepok, takže ho môžu konzumovať aj ľudia s neznášanlivosťou tejto zložky.

 

7 vlastností baobabu 

Spoznajte 7 zdraviu prospešných vlastností baobabu:

 

  1. Napomáha správnemu fungovaniu imunitného systému

Baobab je zdrojom minerálov, vitamínov a antioxidantov, ktoré podporujú imunitu. Vďaka obsahu antioxidantov bojuje proti voľným radikálom, ktoré prispievajú k oslabeniu imunity a zápalom v tele. Okrem toho má vysoký obsah vitamínu C, ktorý je súčasťou lymfocytov, ktoré sú nevyhnutné v boji organizmu proti patogénom.

 

  1. Prispieva k zníženiu pocitu únavy a vyčerpania.

Niacín, inak známy ako vitamín B3, je jednou z látok obsiahnutých v baobabe. Je nevyhnutný pre energetický metabolizmus, správnu funkciu nervového systému, zníženie pocitu únavy a udržanie správneho stavu pokožky a slizníc. Okrem toho má priaznivý vplyv na duševné funkcie. Nedostatok niacínu sa môže prejavovať trvalým pocitom únavy a vyčerpania. K tomu môžu prispievať aj zápalové stavy v tele. Baobab preto môžu vďaka obsahu vitamínu B3 a antioxidantov užívať ľudia, ktorí sú pretiahnutí a neustále sa cítia unavení.

 

  1. Zlepšuje črevnú bakteriálnu flóru

Baobab je produkt obsahujúci významné množstvo vlákniny, ktorá je prebiotikom, teda látkou, ktorá je živinou pre črevný mikrobióm. Naša denná strava je často chudobná na túto zložku a v jedálničku by sme ju mali prijať asi 15 gramov na 1 000 kalórií denne. Preto stojí za to obohatiť svoj každodenný jedálniček o bio baobabový prášok.

 

  1. Podporuje činnosť tráviaceho systému

Dobre fungujúci tráviaci systém umožňuje dodávať do tela všetky dôležité živiny, minerály a vitamíny. Konzumácia vysoko spracovaných potravín, ako je napríklad jedlo z rýchleho občerstvenia, môže prispievať k zhoršenej funkcii tráviaceho traktu. Baobab obsahuje mnoho látok, ktoré majú priaznivý vplyv na tráviaci systém, vrátane vlákniny, ktorá uľahčuje pohyb stolice.

 

  1. Prírodný zdroj vitamínu C, draslíka, horčíka a antioxidantov.

Baobabový prášok obsahuje až šesťkrát viac vitamínu C ako pomaranče. Vitamín C je nevyhnutný na ochranu DNA, bielkovín a lipidov pred oxidačným stresom a na tvorbu kolagénu. Okrem toho vitamín C zvyšuje vstrebávanie nehemového železa, tj železa obsiahnutého v rastlinných produktoch. Stačí pridať malé množstvo prášku z baobabu do jedla bohatého na železo a zvýšite vstrebávanie železa. Baobab je tiež bohatým zdrojom draslíka, ktorý je nevyhnutný na správnu funkciu nervosvalového systému. Draslík je obzvlášť dôležitou súčasťou stravy ľudí s hypertenziou, pretože ovplyvňuje udržanie normálneho krvného tlaku.

 

Baobab obsahuje aj horčík, ktorého je v dennej strave často nedostatok. Horčík je nesmierne dôležitý pre udržanie rovnováhy elektrolytov, zníženie únavy a pre správne nervosvalové vedenie. Okrem toho sa podieľa na delení buniek, syntéze bielkovín a ovplyvňuje správny vývoj kostí a zubov u detí. Obsah horčíka v strave by mali kontrolovať najmä ľudia, ktorí vedú stresujúci životný štýl.

 

  1. Zdroj vápnika, ktorý prispieva k správnej funkcii svalov.

Baobab v prášku obsahuje dokonca viac vápnika ako mlieko. Nedostatkom vápnika sú ohrozené najmä deti a ľudia s vegánskou stravou a intoleranciou laktózy. Nedostatok vápnika môže mať za následok neskorší vývoj fontanely u dieťaťa a rozvoj osteoporózy u dieťaťa.

 

  1. Vitamín skupiny B obsiahnutý v baobabe napomáha správnemu fungovaniu nervového systému.

Baobab je dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, najmä B3 a B6. Vitamín B6 je známy ako pyridoxín, ktorý je nevyhnutný pre metabolizmus bielkovín, metabolizmus glykogénu a reguláciu hormonálnej aktivity. Okrem toho sa podieľa na metabolizme homocysteínu, ktorého nadbytok v tele môže spôsobiť mnoho porúch. Podieľa sa aj na fungovaní nervového a imunitného systému.

 

Ako konzumovať prášok z baobabu?

Bio baobabový prášok má citrusovú a ľahko sladkastú chuť. Je ideálnym doplnkom sladkých pokrmov, zmrzliny, koktailov a ovocných a zeleninových štiav. Okrem toho je možné prášok z baobabu použiť ako prísadu do ovsených vločiek a kaše. Upozorňujeme však, že baobabový prášok by mal byť skladovaný v uzavretej nádobe bez prístupu vzduchu. Bio baobab je najlepšie skladovať pri izbovej teplote.

Autor: Tomáš Konieczny