Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

V čom pomáha kurkuma?

14. 01. 2022

Slovo kurkuma sa skloňuje v spojení so zdravým životným štýlom obdivuhodne často. Povieme vám niekoľko dôvodov prečo.


Kurkuma je korenie, ktoré nachádza uplatnenie v kuchyni aj v medicíne. Získava sa z podzemku kurkumovníka, rastliny z čeľade zázvorovitých. Kurkuma sa vyskytuje vo forme koreňa, pasty s prísadami, ale aj ako korenie. Kurkuma je veľmi rozšírený produkt, ktorý sa používa vo väčšine kuchýň. Obsahuje kurkuminoidy: kurkumín, demetoxykurkumín a bis-demetoxykurkumín. Tieto zlúčeniny sú zodpovedné za jeho intenzívnu žltooranžovú farbu a biologickú aktivitu.

 

Vlastnosti kurkumy a jej účinky

Kurkuma má mnoho vlastností, ktoré pozitívne ovplyvňujú fungovanie organizmu. Je cenená pre svoje protizápalové vlastnosti, pozitívne účinky na pečeň, tráviaci systém a dýchaciu sústavu. Kurkuma taktiež pomáha pri príliš vysokej hladine cholesterolu. V posledných rokoch bolo tiež preukázané, že kurkumín obsiahnutý v kurkume má pozitívny vplyv na liečbu cukrovky, alergií, Alzheimerovej choroby, artritídy a ďalších chronických ochorení. Objavte jeho vlastnosti.

 

Protizápalové vlastnosti kurkumy

Zápalové reakcie prebiehajúce v našom tele prispievajú k vzniku autoimunitných, nádorových, kardiovaskulárnych a dokonca aj endokrinných ochorení. K zápalom prispievajú reaktívne formy kyslíka, ktoré vznikajú napríklad v dôsledku zlej stravy, výfukových plynov a nedostatočnej alebo nadmernej fyzickej aktivity. Bolo preukázané, že kurkuma dokáže znížiť úroveň oxidačného stresu, a tým zmierniť zápal. Pre zvýšenie účinnosti kurkumy môžeme pridať čierne korenie, ktoré má vo svojom zložení piperín, ktorý zvyšuje vstrebávanie kurkumínu.

 

Kurkuma a pečeň

Najčastejším ochorením pečene je steatohepatitída. Postihuje ľudí na celom svete - približne 25-30% v rozvinutých krajinách a 6-35% v rozvojových krajinách. Pri liečbe a prevencii steatohepatitídy zohráva veľmi dôležitú úlohu správna strava. Treba dbať na dostatočný prísun bielkovín a obmedziť nadmerný prísun tukov – najmä nasýtených tukov a nadbytok jednoduchých sacharidov.

 

Zaujímavé je, že priaznivý účinok kurkumy bol pozorovaný pri stukovatení pečene. Užívanie dávok vyšších ako 1 gram/deň vykazovalo tendenciu k zníženiu aktivity pečeňových enzýmov.

 

Predpokladá sa, že kurkumín môže zmierniť pečeňovú steatózu alebo znížiť jej riziko tým, že inhibuje syntézu mastných kyselín. Okrem toho môže mať vplyv na zníženie zápalu.

 

Vplyv kurkumy na hladinu cholesterolu

Kardiovaskulárne ochorenia sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí. K rozvoju aterosklerózy prispievajú tak nadmerne vysoká telesná hmotnosť, ako aj diabetes a dyslipidémia. Nízka hladina cholesterolu a LDL lipoproteínov je spojená s nízkym rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

 

Užívanie kurkumy vykazuje protizápalové a kardioprotektívne (znižujúce hladinu lipidov) účinky. Užívanie kurkumy spolu s piperínom navyše zvýšilo jej zdravotný účinok.

 

Pozitívne účinky kurkumy na tráviaci systém

Neurodegeneratívne ochorenia sa týkajú porúch centrálneho nervového systému. Medzi tieto choroby patria napríklad demencia, parkinsonova choroba alebo alzheimerova choroba. Pribúda dôkazov, ktoré spájajú mitochondriálnu dysfunkciu s oxidačným stresom a s týmito chorobami.

 

Kurkumín vykazuje významné neurologické a mitochondriálne vlastnosti, ktoré vykazujú terapeutické účinky pri poruchách centrálneho nervového systému.

 

Zdravý dýchací systém vďaka kurkume

Alergia je ochorenie, ktoré často zaťažuje dýchací systém. Pri alergiách sa zvyšuje zápal. Štúdie potvrdili účinok kurkumínu na zápal súvisiaci s alergiou.

 

Astma je chronické zápalové ochorenie priedušiek, ktoré vedie k nekontrolovaným kŕčom priedušiek. Bolo preukázané, že kurkumín môže zabrániť bronchitíde u astmatických pacientov a znížiť zápal súvisiaci s alergiou u alergických pacientov.

 

Posilnenie imunity pomocou kurkumy

Kurkuma má mnoho prospešných vlastností. Bolo preukázané, že kurkumín obsiahnutý v kurkume ovplyvňuje zápalové cytokíny, rastové faktory a antioxidačný systém organizmu. Voľné radikály a zápal môžu mať vplyv na vznik rakoviny. Kurkuma pôsobí ako prírodný antioxidant, čím znižuje zápalové procesy v našom tele. Kurkumín navyše dokáže zastaviť bunkový cyklus rakovinových buniek a viesť k ich zničeniu (apoptóze).

 

Dúfame, že sme odpovedali na otázku: prečo je kurkuma zdravá.