Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Aký vplyv má káva na naše telo a je možné ju nahradiť?

26. 04. 2022

Môže byť čierna, s mliekom, s prídavkom rôznych sladkých sirupov alebo dokonca so šľahačkou či zmrzlinou. Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov.


O káve sa veľa hovorí - niekedy dobre, inokedy zle. Niet divu, že vedci už roky skúmajú účinky kofeínu na ľudský organizmus. Veď mnohí z nás ju používajú každý deň, často aj niekoľkokrát. Niekedy sme od nej závislí, ale tiež sa stáva, že po šálke kávy siahame automaticky, jej pitie sa stáva určitým rituálom. Nápoj, bez ktorého si nedokážeme predstaviť ráno alebo dezert po večeri. Siahneme po ňom, keď pocítime úbytok energie, av mnohých domácnostiach je nepostrádateľnou súčasťou ranných stretnutí a popoludňajších stretnutí s priateľmi. Aký vplyv má káva na ľudský organizmus a ako rozpoznať precitlivenosť na kofeín?

 

Káva... na zdravie!

Mierne pitie kávy (2 až 3 šálky denne, pričom 3 šálky sú už považované za maximálne bezpečné množstvo pre zdravých ľudí) zdraviu neškodí a môže mať na váš organizmus pozitívny vplyv. Podľa nedávno zverejnenej štúdie britských vedcov znižuje pitie kávy riziko smrteľných ochorení okrem iného tým, že zlepšuje fungovanie pečene a imunitného systému. Výskumníci analyzovali deväť dlhodobých štúdií, na ktorých sa zúčastnilo pol milióna ľudí z desiatich európskych krajín. Zistili, že pravidelná konzumácia kávy môže významne znížiť riziko cirhózy pečene.

 

Káva obsahuje aj mnoho ďalších vlastností, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Povzbudzuje tráviaci a obehový systém, znižuje riziko cukrovky II. typu (štúdie preukázali, že antioxidanty obsiahnuté v káve majú pozitívny vplyv na metabolizmus cukrov v tele), zvyšuje účinnosť liekov proti bolesti, takže ich s kávou môžete užívať menej, a chránia pred Parkinsonovou chorobou, pretože stimuluje cievy v mozgu, takže sa k nervovým bunkám dostane viac živín a kyslíka – vymenúva odborník a dodáva, že káva tiež znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a močového mechúra. Kávu pijeme hlavne vtedy, keď sa cítime unavení a ospalí alebo keď máme nízky krvný tlak. A je to tak správne, pretože kofeín môže pomôcť v oboch prípadoch.

 

Niekedy to však môže byť aj škodlivé

Niektorí ľudia pociťujú nepríjemné pocity už po jednej šálke kávy. Nielen ľudia s vysokým krvným tlakom by mali byť s kávou veľmi opatrní. Niekedy sa stáva, že sme na kofeín geneticky citliví a po jeho konzumácii sa objavujú rôzne nepríjemné príznaky. Je však ťažké zistiť príčinu, pretože kávu pijeme už roky, zo zvyku, a svoje problémy zvádzame na iné potraviny a nápoje.

 

U osôb s precitlivenosťou na kofeín sa môžu vyskytnúť príznaky, ako je celková malátnosť, rozrušenie, pocity úzkosti, prechodné zvýšenie krvného tlaku, záchvaty paniky, žalúdočné problémy a hnačka. Je však potrebné mať na pamäti, že niektoré príznaky pozorované po pití kávy môžu byť spôsobené prídavkom mlieka a nemusia súvisieť s kofeínom – vysvetľuje dietológ. Preto je vhodné pozorne sledovať signály, ktoré naše telo vysiela, a reagovať – upraviť každodenné návyky, a najlepšie sa obrátiť o pomoc na odborníka. Zavedenie eliminačnej diéty na vlastnú päsť je často neúčinné a časovo veľmi náročné.

 

S kofeínom by mali byť opatrní aj ľudia, ktorí trpia niektorými chorobami. Zvýšený príjem kofeínu je veľmi nebezpečný v prípade autoimunitných ochorení a ich sklonov. Často je spojená s rizikami, ako je RA (reumatoidná artritída), diabetes I. typu. Okrem toho sa kofeín neodporúča užívať pri poruchách, ako je Hashimotova choroba, okrem iného kvôli možnosti interakcie s levotyroxínom alebo inými liekmi, varuje odborník.

Nedávna štúdia však ukazuje, že pravidelné užívanie CBD eliminuje mnoho negatívnych dopadov kofeínu, ako práve napríklad úzkosť, roztržitosť či bolesti hlavy.

 

A keď sa káva omrzí...

Každý nemusí mať chuť kávy rád. Môžete ju preto upraviť cukrom, ochutenými sirupmi, mliekom alebo smotanou. Je však dôležité si uvedomiť, že väčšina týchto prídavných látok môže ovplyvniť vašu hmotnosť. Niekedy si myslíme, že máme svoj príjem kalórií pod kontrolou, ale zabúdame na kalórie, ktoré prijímame s nápojmi. Káva je toho dokonalým príkladom. Kto by si pomyslel, že to chutné latté, na ktoré každý deň stojíme front, môže mať na svedomí kilá navyše?

 

Našťastie existuje niekoľko náhradiek, ktoré sú rovnako povzbudzujúce ako káva. Príkladom je zelený čaj. Zoznam výhod pitia zeleného čaju je neuveriteľne dlhý. Pomáha odstraňovať toxíny z tela, urýchľuje spaľovanie tukov, posilňuje cievy a má protirakovinové účinky. Je to baňa minerálnych solí, vitamínov a predovšetkým kofeínu, ktorého obsahuje dvakrát viac ako káva. Má to však jeden háčik – aby mal zelený čaj povzbudzujúci účinok, musí byť šikovne pripravený. Proces varenia by nemal trvať dlhšie ako 2-3 minúty. Pokiaľ naň zabudneme, tento báječný nálev nás uvedie do stavu úplnej relaxácie - vysvetľuje diétologička a dodáva, že pozornosť si zaslúži aj kakaové bôby. V porovnaní s kávou obsahujú malé množstvo kofeínu, ale sú zdravotnou bombou! Obsahujú železo, chróm, zinok a horčík, ktoré odstraňujú pocit únavy a zlepšujú náladu.

 

Ranný prísun energie

Kto potrebuje povzbudiť najmä ráno, mal by siahnuť po šťave zo zeleného petržlenu, citrónu a medu. Toto dodá vitalitu, stimuluje a posilňuje celé telo. Kombinácia petržlenu a citróna navyše dokonale prečistí a odkyslí organizmus a med posilní našu imunitu. Skvelým riešením sú aj ďalšie ovocné a zeleninové šťavy alebo koktaily, napr. z jabĺk, citrónu a červenej repy. Ešte pred vypitím petržlenovej šťavy vypite teplú vodu s citrónom. Telo, aby malo silu, musí byť predovšetkým dobre hydratované. Je to tiež obrovská dávka vitamínu C a dobrý spôsob, ako očistiť telo od metabolických usadenín, hovorí odborník.

 

Nedá zabudnúť na yerba maté. Jeho špecifická chuť a zvláštny spôsob prípravy a podávania môžu vyvolávať pochybnosti. Stojí však za to, to vyskúšať. Táto "posvätná bylina" je plná mikroprvkov, vitamínov a antioxidantov. Vykazuje prozdravotné a protinádorové účinky. Je to prírodné antidepresívum, zmierňuje únavu, zlepšuje koncentráciu a je skvelým stimulantom.

 

U nás v coffeeshope Herbalus v centre Ostravy na Šubertovej 4 nájdete vynikajúcu kávu z českej pražiarne Coffeespot!

Autor: Tomáš Konieczny