Čo spôsobuje neurodegeneratívne ochorenia?

|
Mozog

Medzi neurodegeneratívne ochorenia patrí napríklad Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, demencia, skleróza multiplex a ďalšie. Aké môžu byť príznaky a ako na prevenciu? Toto a ďalšie informácie nájdete v našom článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Zdieľajte článok:

Čo spôsobuje neurodegeneratívne ochorenia?

Nejdôležitejších bodov článku

  • Čo sú neurodegeneratívne ochorenia
  • Typy neurodegeneratívnych ochorení
  • Aké môžu byť príznaky
  • Čo spôsobuje neurodegeneratívne ochorenia
  • Prevencia

Neurodegeneratívne ochorenia postihujú milióny ľudí na celom svete. Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba sú medzi nimi najčastejšie. 

 

Čo jsou neurodegeneratívne ochorenia?

 

Neurodegeneratívne ochorenia sú choroby, ktoré postupne narúšajú a poškodzujú časti nervového systému, najmä mozgu. Tieto ochorenia sa vyvíjajú postupne a ich príznaky sa často prejavia až vo vyššom veku.

 

Pojem „neurodegeneratívne ochorenie“ sa nevzťahuje na jedno konkrétne ochorenie, ale slúži ako súhrnný termín pre rôzne typy ochorení, ktoré spôsobujú degeneráciu nervového tkaniva.

 

Neurodegeneratívne ochorenia ovplyvňujú mnohé telesné činnosti, napríklad rovnováhu, pohyb, reč, dýchanie a činnosť srdca. Mnohé z týchto ochorení sú genetické. Niekedy je príčinou zdravotný stav, napríklad alkoholizmus, nádor alebo mozgová príhoda.

 

Vedeli ste?

Vedci odhadujú, že neurodegeneratívnymi ochoreniami trpí viac než 50 miliónov ľudí na celom svete.

 

Typy neurodegeneratívnych ochorení

Medzi hlavné typy degeneratívnych ochorení mozgu patria (okrem iného):

 

Ochorenia typu demencie

Tieto ochorenia spôsobujú postupné poškodenie rôznych oblastí mozgu, čo vedie k odumieraniu neurónov vo viacerých oblastiach mozgu. To potom môže spôsobiť širokú škálu príznakov v závislosti od postihnutých oblastí mozgu.

 

Patrí sem niekoľko ochorení, ako napríklad Alzheimerova choroba, frontotemporálna demencia, chronická traumatická encefalopatia (CTE), demencia s Lewyho telieskami a limbická vekovo dominantná encefalopatia TDP-43 (LATE).

 

Demyelinizačné ochorenia

Ide o poškodenie alebo stratu myelínu, čo ovplyvňuje vysielanie a prenos nervových signálov. Príkladom je skleróza multiplex (SM) a neuromyelitis optica spectrum disorder (NMOSD).

 

Choroby typu Parkinsonovej choroby

Vznikajú v dôsledku poškodenia špecifických neurónov v mozgu, ktoré pomáhajú riadiť koordináciu a presné ovládanie svalových pohybov.

 

Patrí sem Parkinsonova choroba a iné formy parkinsonizmu (všeobecný termín pre stavy, ktoré sa podobajú Parkinsonovej chorobe).

 

Ochorenie motorického neurónu

K nim dochádza, keď odumierajú neuróny, ktoré riadia pohyb. Príkladom je amyotrofická laterálna skleróza (ALS, často známa ako „Lou Gehrigova choroba“) a progresívna supranukleárna obrna (PSP).

 

Priónové choroby

Ide o typ ochorenia spôsobujúceho nesprávne skladanie bielkovín, ktoré spôsobuje vážne poškodenie mozgu v relatívne krátkom čase (väčšina ľudí neprežije viac ako rok).

 

Creutzfeldtova-Jakobova choroba je najčastejšia a väčšina prípadov vzniká z neznámych príčin. Môže byť aj genetická (doba prežitia týchto prípadov sa pohybuje od jedného do desiatich rokov).

 

Dobré vedieť

Je dôležité poznamenať, že rôzne degeneratívne ochorenia mozgu sa v mnohých oblastiach prekrývajú. Mnohé z nich majú spoločné príznaky a ich príčiny fungujú podobne.

 

Príznaky neurodegeneratívnych porúch

Tieto poruchy môžu s postupujúcim vývojom ovplyvniť všetky aspekty života človeka, ako napríklad:

 

  • pohyblivosť a rovnováhu,
  • abnormálne pohyby,
  • prehĺtanie,
  • funkciu močového mechúra a čriev,
  • kolísanie krvného tlaku,
  • spánok,
  • dýchanie,
  • činnosť srdca,
  • pamäť a kognitívne schopnosti,
  • nálada,
  • reč

Čo spôsobuje neurodegeneratívne ochorenie?

Niektoré neurodegeneratívne ochorenia majú jasne identifikovateľnú príčinu, ktorú môžu lekári presne určiť. Často sa však nedá nájsť žiadna konkrétna príčina.

 

Namiesto toho výskum naznačuje, že na vzniku neurodegeneratívnych ochorení sa môže podieľať niekoľko rôznych faktorov. Existujú aj prípady, keď lekári vôbec nedokážu určiť príčinu, čo môže byť pre pacientov a ich blízkych nepríjemné a frustrujúce.

 

Odborníci doteraz identifikovali desiatky možných príčin alebo rizikových faktorov. Tie zvyčajne spadajú do niekoľkých špecifických kategórií, vrátane:

 

demence

 

Vek

Vo všeobecnosti je najdôležitejším faktorom pri vzniku neurodegeneratívnych ochorení. Tieto ochorenia majú silný vzťah k veku.

 

Čím ste starší, tým je pravdepodobnejšie, že sa u vás niektorá z nich vyvinie. Niektoré degeneratívne ochorenia mozgu sa môžu začať už v mladom veku, ale to je menej časté.

 

Genetika

Mnohé neurodegeneratívne ochorenia majú silnú súvislosť s rodinnou anamnézou. Často je to spôsobené špecifickými mutáciami, ktoré môžete zdediť a ktoré zvyšujú vaše riziko. Môžu sa vyskytnúť aj spontánne mutácie a niekedy hrá úlohu kombinácia génov.

 

Prostredie

Prostredie môže byť významným faktorom pri vzniku týchto ochorení. Úlohu môže zohrávať vystavenie znečisteniu, chemikáliám a toxínom, určitým typom infekcií a dokonca aj miesto, kde žijete (napríklad nižšia hladina vitamínu D, ktorá je tým častejšia, čím ďalej žijete od rovníka, súvisí s ochoreniami typu demencie).

 

Zdravotná anamnéza

Zdravotná anamnéza a minulé zdravotné udalosti môžu zohrávať úlohu pri vzniku neurodegeneratívnych ochorení. Niektoré neurodegeneratívne ochorenia sa môžu vyvinúť v dôsledku určitých zdravotných udalostí alebo sa v ich dôsledku môžu zhoršiť.

 

Príkladom je rakovina, niektoré typy infekcií, úraz hlavy a iné.

 

Zvyky, rutina a rozhodnutia

Medzi príklady patrí to, čo jete, aká je vaša aktivita, či používate tabakové výrobky, koľko konzumujete alkoholu a mnohé ďalšie.

mozek neuro

 

Niektoré neurodegeneratívne ochorenia sú liečiteľné v závislosti od toho, prečo sa vyskytujú. Niektoré z týchto ochorení sa dajú priamo liečiť, takže ich účinky môžete zvládnuť, zmierniť alebo spomaliť.

 

Iné ochorenia nie sú priamo liečiteľné, ale môžete byť schopní liečiť ich príznaky a zlepšiť kvalitu svojho života.

 

Keďže liečba sa môže značne líšiť, váš lekár vám najlepšie povie, aká liečba je možná a akú liečbu odporúča.

 

Informácie, ktoré vám poskytne, budú najrelevantnejšie a najpresnejšie, pretože zohľadnia aj podrobnosti o situácii, anamnézu a iné. Môže vás tiež informovať o vedľajších účinkoch a komplikáciách, ktoré sa môžu vyskytnúť, na čo si dať pozor a o ďalších okolnostiach.

 

Prevencia neurodegeneratívnych ochorení

Hoci neurodegeneratívne ochorenia nemôžete úplne vylúčiť, môžete znížiť riziko ich vzniku.

 

Keďže tieto ochorenia sú spôsobené kombináciou viacerých faktorov, minimalizácia týchto rizík môže pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku neurodegeneratívnych ochorení. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť:

 

Dodržiavajte vyváženú stravu

Strava má významný vplyv na zdravie mozgu. Nevhodná strava môže zvýšiť náchylnosť na neurodegeneratívne ochorenia, ako aj na iné zdravotné problémy, napríklad mŕtvicu.

 

Buďte fyzicky aktívni a sledujte svoju zdravú hmotnosť

Vaša hmotnosť a úroveň fyzickej aktivity ovplyvňujú nielen váš mozog, ale aj vaše celkové zdravie. Problémy s krvným obehom, ako je vysoký krvný tlak, a metabolické poruchy, ako je cukrovka 2. typu, môžu prispieť k rozvoju neurodegeneratívnych ochorení.

 

Používajte bezpečnostné vybavenie

Úrazy hlavy, ako sú otrasy mozgu a traumatické poranenia mozgu, môžu výrazne zvýšiť riziko neurodegeneratívnych ochorení.

 

Preto je dôležité používať bezpečnostné vybavenie počas aktivít, pri ktorých hrozí riziko poranenia hlavy, aby ste si dlhodobo chránili zdravie.

 

 

Na kvalite a presnosti informácií, o ktoré sa s vami delíme v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na samotných produktoch. Ak ste v našom článku našli chybu, preklep alebo nezrovnalosť, dajte nám o tom vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na +420 735 158 122.

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24976-neurodegenerative-diseases

https://www.niehs.nih.gov/research/supported/health/neurodegenerative

https://medlineplus.gov/degenerativenervediseases.html 

https://utswmed.org/conditions-treatments/neurodegenerative-disorders/