8 spôsobov, ako zvýšiť svoju produktivitu
Končíte niekedy pracovný deň s pocitom, že ste nestihli splniť všetko, čo ste mali na zozname? Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako zvýšiť produktivitu.
Tereza Hoffmannová
Zdieľajte článok:
Najdôležitejších 5 bodov článku
- Aké sú 4 dôležité faktory pre produktivitu
- Aké môžu byť príčiny nízkej produktivity
- 8 spôsobov, ako zvýšiť svoju produktivitu
- Čo robiť pri strate motivácie
- Aké duševné stavy môžu mať vplyv na produktivitu
Pocit neproduktivity môže byť stresujúci a frustrujúci. Ak sa stretávate s problémami s produktivitou, môžete podniknúť určité kroky na ich zlepšenie.
Štyri zložky produktivity
Toto sú štyri faktory, ktoré sú pre produktivitu zásadné:
- Sústredenie - Musíte byť schopní sústrediť sa na danú úlohu a vyhnúť sa akémukoľvek rozptýleniu.
- Energia - Potrebujete duševnú a fyzickú energiu potrebnú na dokončenie úlohy. Ak máte problémy s energiou, spísali sme pre Vás tento článok.
- Časový manažment - Musíte byť schopní strategicky stanoviť priority úloh a efektívne hospodáriť s časom.
- Dôslednosť - Musíte byť schopní udržať si sústredenie a energiu, aby ste mohli pracovať v konzistentnom tempe.
Čo je príčinou nízkej produktivity?
Nízka produktivita môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ktoré ovplyvňujú schopnosť jednotlivca efektívne plniť svoje úlohy a dosahovať stanovené ciele. Toto sú niektoré z možných príčin:
Rozptýlenie
Rozptýlenie, ako sú sociálne médiá, vás môže odviesť od úlohy a znížiť vašu produktivitu.
Prerušovanie
Časté vyrušenia, ako sú hovory, e-mailové oznámenia alebo schôdze, môžu narušiť vaše sústredenie a znemožniť vám, aby ste niečo urobili.
Únava
Nedostatok spánku alebo prepracovanie môže spôsobiť, že sa budete cítiť unavení a bez energie, čo môže ovplyvniť vašu schopnosť byť produktívna.
Stres
Krátke návaly stresu vám síce môžu pomôcť dokončiť veľký projekt alebo splniť dôležitý termín, ale vysoká úroveň chronického stresu sa môže podpísať na vašej produktivite a dokonca viesť k vyhoreniu.
Nuda
Ak vás úlohy, na ktorých pracujete, nezaujmú alebo nestimulujú, môžete sa nudiť, čo môže ovplyvniť vašu produktivitu.
Zdravotné problémy
Výskum nám ukazuje, že zdravotné problémy môžu významne ovplyvniť vašu produktivitu.7 Štúdia z roku 2021 uvádza, že zatiaľ čo vážne stavy, ako je rakovina alebo osteoporóza, vám môžu sťažiť produktivitu, aj drobné zdravotné problémy, ako je bolesť hlavy alebo prechladnutie.
Toxické prostredie
Toxické domáce alebo pracovné prostredie môže ovplyvniť vašu produktivitu a poškodiť vaše duševné zdravie.
8 spôsobov, ako zvýšiť svoju produktivitu
Toto je niekoľko stratégií, ktoré Vám pomôžu zvýšiť produktivitu:
Upracte si
Samotný poriadok na pracovisku je kľúčovým prvkom pre efektívny a plynulý pracovný proces.
Zbavenie sa neporiadku nielenže zlepšuje fyzický priestor a jeho úžitkové vlastnosti, ale má aj hlbší vplyv na naše myslenie, schopnosť rozhodovania a celkovú produktivitu.
Okrem toho má upratané a organizované pracovisko pozitívny vplyv na našu psychiku. Pokiaľ sa cítime dobre vo svojom pracovnom prostredí, máme tendenciu byť viac motivovaní a koncentrovaní.
Naprieč rôznymi štúdiami bolo preukázané, že čisté a usporiadané prostredie podporuje lepšie kognitívne funkcie, vrátane schopnosti rozhodovania, koncentrácie a pamäte. Keď sa zbavíme neporiadku a chaosu okolo seba, môžeme sa lepšie sústrediť na dôležité úlohy a efektívnejšie ich riešiť.
Dobré vedieť
Uvoľnený a čistý priestor nám umožňuje lepšie sa sústrediť na úlohy a plniť ich efektívnejšie.
Urobte si zoznam úloh
Písomný plán činností, známy tiež ako to-do list, je užitočným nástrojom na zvýšenie produktivity a organizácie.
Keď si vytvoríme zoznam úloh, máme jasný prehľad o tom, čo treba urobiť, a to nám pomáha lepšie riadiť náš čas a energiu.
Dôležitým prvkom efektívneho plánovania je usporiadanie úloh podľa priority. Tým získavame jasný rámec pre to, akým smerom sa máme uberať, a umožňuje nám lepšie rozhodovať o tom, čo je najdôležitejšie a čo môže počkať.
Rozdelenie úloh podľa priority nám pomáha efektívnejšie alokovať čas a zdroje na tie úlohy, ktoré majú najväčší vplyv alebo sú najnaliehavejšie. Ďalšou výhodou písomného plánu činností je jeho schopnosť udržať nás na správnej ceste a zabrániť zabúdania alebo zanedbania dôležitých úloh.
Keď máme svoje úlohy na papieri alebo v digitálnej forme pred sebou, máme stále pripomienku toho, čo máme urobiť, čo nám pomáha udržať sa na správnej stope a byť produktívnejší.
Sústreďte sa vždy na jednu úlohu
Sústredenie na jednu činnosť naraz je kľúčom k efektívnemu využitiu mozgu a zvýšeniu produktivity. Často sa domnievame, že multitasking nám pomôže urobiť viac vecí naraz, ale realita je taká, že ľudský mozog nie je prirodzene prispôsobený multitaskingu.
Keď sa snažíme sústrediť na viac úloh naraz, dochádza k rozptyľovaniu pozornosti a nižšej kvalite vykonanej práce.
Keď sa sústredíme iba na jednu úlohu, môžeme venovať všetku našu pozornosť a energiu tejto úlohe, čo nám umožňuje pracovať efektívnejšie a dosahovať lepšie výsledky.
Vedeli ste?
Zlepšuje sa naša schopnosť riešiť problémy a rozhodovať sa, pretože naše myšlienky nie sú rozptýlené medzi rôznymi úlohami.
Navyše sústredenie na jednu činnosť nám umožňuje dosiahnuť stav tzv. "flow", čo je stav maximálneho zamerania a ponorenia do práce, kedy sa čas zdá byť neuveriteľne rýchly a práca prináša potešenie a uspokojenie. Tento stav je často spojený s vysokou produktivitou a kvalitným výkonom.
Zablokujte si čas vo svojom rozvrhu
Vymedzte si čas na prácu na určitej úlohe tým, že si v rozvrhu zablokujete čas. Táto technika sa nazýva time boxing. Na blokovanie časových úsekov môžete použiť aplikáciu kalendára v telefóne, počítači alebo e-maile.
Dobré vedieť
Túto techniku môžete použiť na úlohy súvisiace s prácou alebo dokonca na domáce práce, ktoré ste odkladali.
Vyskúšajte techniku Pomodoro
Technika Pomodoro spočíva v rozdelení úloh do 25 minútových intervalov, tzv. pomodoro, medzi ktorými je 5-minútová prestávka. Nastavenie časovača na vymedzenie intervalov vám môže pomôcť udržať si prehľad, lepšie hospodáriť s časom a plniť svoje ciele.
Obmedzte vyrušovanie
Na dosiahnutie lepšej sústredenosti a zvýšenia produktivity je užitočné minimalizovať rušivé faktory, ako sú e-mailové notifikácie alebo aplikácie sociálnych médií.
Keď sa snažíte plne sústrediť na svoju prácu, môžu tieto prerušenia narušiť váš tok myšlienok a znížiť vašu efektivitu. Preto sa odporúča vypnúť tieto notifikácie počas pracovnej doby a vyhradiť si pokojný čas pre prácu bez rušenia.
Dodržujte pravidlo 2 minút
Jedným z najčastejších spôsobov, ako sa ľudia na konci náročného týždňa cítia zahltení, je nechať úlohy hromadiť. Pravidlo dvoch minút je tip na zvýšenie produktivity, ktorý vám pomôže riešiť úlohy postupne tým, že menšie úlohy nenecháte na "neskôr".
Podľa tohto pravidla platí, že pokiaľ dokončenie akejkoľvek úlohy zaberie 2 minúty alebo menej, neodkladajte ho. Urobte ho hneď!
Okrem toho, že si pomaly a postupne upratáte, ušetríte veľa duševnej energie tým, že si nebudete musieť pamätať všetky tie drobné úlohy. Či už ide o odpoveď na e-mail, zapísanie si niečoho dôležitého alebo napríklad len upratovanie, uistite sa, že žiadne "dvojminútové" úlohy nenechávate na neskôr.
Zistite si, kedy ste najviac produktívni
Využite svoje vnútorné hodiny vo svoj prospech a riešte kritické alebo náročné úlohy v tú dennú dobu, kedy ste najviac čulí a produktívni.
Prieskum týkajúci sa produktivity zistil, že väčšina pracovníkov sa dostáva na vrchol svojej výkonnosti v neskorých ranných hodinách (od 9 do 12 hodín) a čoskoro popoludní (od 13 do 16 hodín), a to aj v prípade, že pracujú na diaľku.
Len veľmi málo profesionálov uvádza, že svoje úlohy rieši počas obeda alebo večerných hodín.
Čo robiť, keď nemôžete nájsť motiváciu na plnenie úloh?
Ak nemôžete nájsť motiváciu na to, aby ste niečo urobili, tu je niekoľko stratégií, ktoré vám môžu pomôcť.
Urobte si prestávku
Niekedy môže pomôcť, keď sa do niečoho nenútite, ale radšej od toho odídete a urobíte si krátku prestávku. Vyjdite si na prechádzku, zavolajte kamarátke alebo sa pozrite na diel seriálu, ktorý máte radi. Za chvíľu sa k úlohe vráťte s osvieženým myslením.
TIP na súvisiaci článok: Existuje skutočne syndróm únavy nadobličiek?
Vyhľadajte odbornú pomoc
Ak sa často stretávate s nedostatkom záujmu, energie, motivácie, sústredenia alebo schopnosti robiť veci, ktoré potrebujete, môže byť užitočné navštíviť lekára. Ten vám môže pomôcť určiť príčinu problému a pomôcť vám ho zvládnuť.
Workoholizmus
Alebo aj toxická produktivita môže byť ťažko rozpoznateľná, pretože tvrdá práca je často považovaná za pozitívnu vlastnosť. Prepracovanie vám však môže ublížiť fyzicky, psychicky aj sociálne.
Toto sú niektoré z možných dôsledkov toxickej produktivity:
- zlé duševné zdravie,
- fyzické zdravotné problémy a záťaž,
- problémy s udržiavaním sociálnych vzťahov,
- nízka spokojnosť s prácou a kariérou,
- zvýšené riziko vyhorenia,
- znížená pohoda a nižšia kvalita života.
Ako duševné stavy ovplyvňujú produktivitu
Duševné ochorenie môže ovplyvniť myseľ a telo spôsobom, ktorý môže sťažiť produktivitu. Toto sú niektoré duševné poruchy, ktoré môžu ovplyvniť Vašu produktivitu:
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)
Tento stav môže ovplyvniť vašu schopnosť venovať pozornosť detailom, organizovať sa alebo dokončiť úlohy. Tento stav môže ovplyvniť vašu schopnosť venovať pozornosť detailom, organizovať sa alebo dokončiť úlohy.
Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD)
OCD môže spôsobovať opakované obsedantné myšlienky a nutkavé správanie, ktoré môžu byť vysiľujúce a ovplyvňovať vašu schopnosť pracovať a žiť každodenný život.
Depresia
Depresia môže ovplyvniť produktivitu a pracovnú výkonnosť, najmä ak nemáte zdroje emocionálnej a sociálnej podpory, na ktoré sa môžete spoľahnúť.
Autor: Tereza Hoffmannová
Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4214368/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8674581/
https://medlineplus.gov/ency/article/003211.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7889069/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26864838/
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Tipy a články o zdraví do vášho e-mailu
1x za 14 dní vám pošleme výber článkov a tipov pre lepšie zdravie
Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov.
Tereza Hoffmannová
Biologický specialista
Marketingový specialista ve firmě Herbalus. Vystudovala biologii a geografii. Patří mezi milovníky cestování, přírody, hor a také se zajímá o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví. Ve společnosti Herbalus tvoří články na web, podílí se také na emailingu a správě sociálních sítí. Vášnivý turista, cestovatel, velký fanoušek Pána prstenů, koček a přírody.