Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Prečo dopĺňať vitamín C?

12. 10. 2021

Akú úlohu v tele zohráva vitamín C? Ako spoznať jeho nedostatok?


Ľudské telo je možné prirovnať k stroju. Tiež sa každodenným používaním opotrebováva. Aby nám však predčasne nevypovedalo svoju službu, je potrebné dopĺňať do tela dôležité minerály a vitamíny. Tie sú pomyselným motorom aj dôvodom, prečo všetko funguje tak, ako má. Jednou z najdôležitejších zložiek je vitamín C, ktorý stojí za množstvom funkcií.

 

Čo je to vitamín C?

Rovnako ako iné podobné látky, aj vitamín C je súčasťou veľkého množstva biochemických procesov, ku ktorým v tele dochádza. Táto zložka je spojená predovšetkým s imunitným systémom a kolagénom, ktorého prirodzenú tvorbu podporuje.

Oproti iným podobným súčastiam ľudského tela sa však neprodukuje v nás. Organizmus to skrátka nevie, preto je nutné ho každý deň dopĺňať. Lekári sa zhodujú na tom, že odporúčaná denná dávka vitamínu C sa rovná osemdesiatim až sto miligramom. Prijímajte ho preto nielen v podobe doplnku stravy Vitamín C Complex, ale aj do svojho jedálnička pridajte prírodné zdroje, ako je rakytník, šípok alebo citrusy.

 

Fajčíte alebo ste v strese?

Ako už bolo spomenuté, odporúčaná denná dávka sa rovná osemdesiatim až stovke miligramov. Výnimkou sú ľudia, ktorí fajčia alebo sú ustavične v strese, či sú chorí. Ľudské telo v takýchto situáciách potrebuje céčka viac, denné množstvo je nutné navýšiť aspoň o päťdesiat percent. Nadbytku látky sa nemusíte obávať, nespôsobuje žiadne problémy. Telo si totiž céčko, ktoré je nadbytočné, vylúči močom.

Denné množstvo spomínaného vitamínu je potrebné navýšiť aj v prípade, že užívate antibiotiká a telo je kvôli nim znateľne oslabené. Rovnako tak pri tehotenstve alebo dojčení by ste mali byť doslova obklopení väčším množstvom céčka.

 

Vitamín C nielen pre pevný imunitný systém

Prečo dopĺňať vitamín C? Táto zložka, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou ľudského tela, býva najčastejšie skloňovaná s imunitným systémom, z ktorého vytvára pevné a doslova nepriestrelné rytierske brnenie. Žiadny vírus ani baktérie si na nás vďaka odolnej obranyschopnosti nič nedovolia. Bolo by však mylné sa domnievať, že tým zoznam účinkov céčka končí.

 

Podpora prirodzenej tvorby kolagénu

Jedným z mnohých zdravotných benefitov je aj podpora prirodzenej tvorby kolagénu. Táto vo vode nerozpustná bielkovina má tendenciu opúšťať naše telo, svoje kufre začína baliť po dvadsiatom piatom roku života. Zhruba v štyridsiatich sa zastavuje jeho prirodzená tvorba a zrazu je na nás, aby sme ho doplnili sami.

Dovtedy však môžeme prirodzenú tvorbu kolagénu podporiť, a tým si vypestovať vyššie zásoby na neskôr. Stačí do jedálnička pridať spomínané šípky alebo iné prírodné zdroje vitamínu C a kolagén sa zrazu bude tvoriť oveľa rýchlejšie.

 

Pre riadnu psychickú činnosť

Vitamín C sa podieľa na mnohých ďalších procesoch. Napríklad stojí za normálnym fungovaním nervovej sústavy a podieľa sa tak na správnej psychickej činnosti. Ako antioxidant nás chráni aj pred nebezpečným oxidatívnym stresom, ktorý môže mať neblahé následky.

 

Energetický metabolizmus

A nesmieme zabudnúť ani na podporu, ktorú poskytuje nášmu metabolizmu. Najmä ľudia, ktorí túžia schudnúť sa pýtajú, ako činnosť metabolizmu podporiť, a tým aj zrýchliť spaľovanie nechcených tukov. Aj tu je céčko jednou zo spránych odpovedí.

 

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu C?

Máte pocit, že nepotrebujete zvýšiť svoju dennú dávku céčka? Možno je to iba pocit, telo hovorí niečo iné. Rovnako ako pri nedostatku iných látok, aj v prípade chýbajúceho vitamínu C si o jeho doplnenie vie povedať. Ako sa jeho nedostatok teda prejavuje?

  • Môže sa vyskytnúť chudokrvnosť.
  • Dochádza k opakovaným ochoreniam aj infekciám.
  • Zmenšujú sa svaly.
  • Objavuje sa podkožné krvácanie.
  • Môže dochádzať k častejšiemu krvácaniu.
  • Krehnú kosti.
  • Opúchajú kĺby.

V prípade nedostatočného prijímania vitamínu C z bežnej stravy, je vhodná jeho suplementácia vo forme prášku či z extraktov rastlín ako je šípka či acerola.