Cirhóza pečene - príčiny, príznaky, vyšetrenie, liečba
Čo je to cirhóza pečene? Kde bolí pečeň pri cirhóze? Ako postupovať pri jej diagnostike, liečení a ako vyzerá pečeňová diéta?
Tomáš Konieczny
Zdieľajte článok:
Cirhóza je stav, pri ktorom dochádza k poruche funkcie pečene a k jej poškodeniu. Je dôsledkom mnohých chronických ochorení pečene. Môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám a môže končiť smrťou.
Cirhóza – čo je to cirhóza a aké sú jej príčiny?
Medzi najčastejšie príčiny cirhózy pečene patrí chronická hepatitída B alebo C, alkoholový zápal alebo steatóza pečene. K cirhóze vedie aj dlhodobé poškodenie alebo upchatie žlčových ciest alebo užívanie niektorých liekov. Výsledkom dlhodobého zápalu je zníženie počtu zdravých buniek a nahromadenie fibrózneho tkaniva v parenchýme - forma malých pozápalových jaziev.
Pečeňová fibróza (proces, ktorý predchádza cirhóze pečene) zvyčajne postupuje po mnoho rokov. Ide o proces zjazvenia, tj vznik väzivového tkaniva (regeneračných uzlov), ktoré nahrádzajú normálne bunky a zhoršujú funkciu pečene.
To nakoniec vedie k vytvoreniu mnohých silných fibrotických sept oddeľujúcich rôzne oblasti pečeňového parenchýmu. Prietok krvi v takto poškodenom orgáne je výrazne znížený a jeho funkcie (neutralizácia metabolických produktov, vylučovanie žlče) sú narušené.
V dôsledku obštrukcie prietoku krvi orgánom vznikajú závažné komplikácie, tzv. portálna hypertenzia. Tlak krvi v žile vedúcej do pečene (portálna žila) sa výrazne zvýši a spôsobí jej rozšírenie. Krv, ktorá nemôže orgánom pretekať, ho časom začne obchádzať inými malými žilkami. Rozvíja sa kolaterálny obeh. Drobné žily v pažeráku alebo v análnej oblasti - análne a pažerákové varixy - sa rozšíria. V samotnom orgáne sa počet zdravých, živých buniek znižuje a časom ich je príliš málo na to, aby mohli účinne plniť svoju funkciu.
To má za následok zníženie produkcie krvných bielkovín a látok, ktoré zaisťujú správnu zrážanlivosť krvi. Je narušené odbúravanie škodlivých látok, ktoré v nadmerných koncentráciách poškodzujú okrem iného mozog a spôsobujú endokrinné poruchy.
Cirhóza - štádia ochorenia
Cirhóza je stav, ktorý sa vyvíja veľmi pomaly. Vzniká v dôsledku dlhodobých procesov, ktoré orgán poškodzujú. Normálne tkanivo je nahrádzaná tkanivom vláknitým, čo je proces známy ako progresívna fibróza. Existujú štyri rôzne štádiá fibrózy. Cirhóza sa vyskytuje v najpokročilejšom štádiu 4.
- Fáza 1 sa označuje ako stredne ťažká fibróza.
- Fáza 2 a 3 ako pokročilá fibróza.
- Fáza 4 ako veľmi pokročilá fibróza s cirhózou.
Jednotlivé štádiá môžu trvať veľmi dlho, ale čím je fibróza pokročilejšia, tým rýchlejšie sa postupuje k cirhóze. Alkohol a niektoré drogy sú rozhodne faktorom, ktorý urýchľuje jej rozvoj. Lieky na ochranu pečene a niektoré vitamíny môžu potlačiť a spomaliť progresiu ochorenia.
Čo je cirhóza pečene?
- Ide o veľmi závažné poškodenie, pri ktorom dochádza k nahradeniu pečeňových buniek zjazveným tkanivom
- Pri cirhóze odumiera väčšina buniek orgánu
- Ide o stav, ktorý môže spôsobiť život ohrozujúce komplikácie
Aké sú hlavné príčiny cirhózy pečene?
- Vírusové hepatitídy B a C (HCV, HBV).
- Autoimunitné ochorenie pečene
- Poškodenie pečene
- Toxické
- Alkoholické
- Vyvolané liekmi
- Ochorenie žlčových ciest
- Niektoré vrodené a získané metabolické ochorenia (diabetes, obezita, Wilsonova choroba).
Cirhóza pečene - príznaky
- Chudnutie (nezdravé/nesprávne)
- Gastrointestinálne problémy
- Žltačka
- Pažerákové varixy
- Ascites
- Zníženie počtu krvných doštičiek (PLT)
Diagnóza - čo robiť?
- Kontakt s odborníkom
- Pečeňové testy
- Zobrazovacie vyšetrenie: ultrazvuk brucha rozšírený o elastografiu pečene
- Gastroskopia.
Príčiny cirhózy
Medzi príčiny patria okrem iného:
- chronické hepatitídy B a C - HBV a HCV
- pravidelné nadužívanie alkoholu
- zápal spôsobený steatózou pečene
- autoimunitné ochorenie (autoimunitná hepatitída
- primárna biliárna cirhóza - PBC
- primárna sklerotizujúca cholangitída - PSC)
- sekundárne poškodenie žlčových ciest s obštrukciou odtoku žlče
- choroby spojené s nadmerným hromadením rôznych látok v pečeni (hemochromatóza, Wilsonova choroba), toxické účinky chemických látok a niektorých liekov
- cirhóza postupuje rýchlejšie, ak pôsobia dva alebo viac faktorov súčasne; v Česku sú najčastejšími príčinami cirhózy zneužívanie alkoholu a infekcie HBV a HCV. Preto je pacientom, u ktorých bol diagnostikovaný jeden z faktorov vedúcich k cirhóze, pitie alkoholu úplne zakázané
Príznaky cirhózy pečene
V počiatočných štádiách nemusí choroba vyvolávať žiadne príznaky. Laboratórne krvné testy môžu preukázať abnormálne pečeňové enzýmy. Častá je tiež bolesť v podrebrí na pravej strane. V skorom štádiu je možné cirhózu diagnostikovať iba pomocou pečeňovej biopsie alebo neinvazívnych metód, ako je elastografia alebo vyšetrenie tzv. sérologických markerov fibrózy v krvi.
Pri podozrení na poškodenie orgánu je vhodné vykonať neinvazívny test. V súčasnej dobe je najlepšou metódou elastografia pečene. Je nesmierne dôležité diagnostikovať ochorenie čo najskôr. To umožňuje vykonať vhodnú liečbu a predísť veľmi nebezpečným komplikáciám.
Medzi počiatočné príznaky cirhózy patria:
- pomalé chudnutie,
- svalová atrofia - "gaštanové" držanie tela (štíhle končatiny, zväčšené brucho),
- gastrointestinálne problémy (nevoľnosť, vracanie), najmä po konzumácii ťažkých jedál alebo alkoholu,
- na koži hrudníka sa objavujú rozšírené malé cievy, tzv pavúčie žily.
Medzi príznaky cirhózy patrí aj nespavosť alebo svrbenie kože. Ďalším stupňom je rozvoj portálnej hypertenzie, ktorá vedie k stagnácii krvi v žilách tráviaceho traktu a sleziny. Potom sa objavujú rektálne a pažerákové varixy, chronický zápal žalúdočnej sliznice, zväčšenie sleziny a znížený počet krvných doštičiek - dôsledok ich zrýchleného odbúravania slezinou. Veľké varixy môžu prasknúť a byť zdrojom život ohrozujúceho krvácania.
V pokročilých štádiách choroby sa objavuje žltačka, opuchy chodidiel, členkov a dolných končatín, ktoré sa počas dňa zväčšujú. Ascites – hromadenie tekutiny v brušnej dutine – spôsobuje výrazné zväčšenie obvodu brucha. Vyskytujú sa tiež poruchy zrážanlivosti krvi (krvácanie z nosa, ďasien, ľahká tvorba modrín na koži, dlhodobé krvácanie z rezných rán), poruchy a funkcia mozgu (pečeňová encefalopatia) - poruchy pamäti, orientácia, nálady, v najťažších prípadoch kóma. Veľmi pokročilé ochorenie vedie k smrti.
Ďalšou veľmi nebezpečnou komplikáciou je hepatocelulárny karcinóm - HCC. Jedná sa o nádor, ktorý sa najčastejšie vyvíja u cirhotickej a stučnenej pečene. Jedinou šancou na vyliečenie je včasné odhalenie lézie a chirurgická liečba. Pacientom s diagnostikovanou cirhózou sa odporúča, aby každých šesť mesiacov absolvovali kontrolné ultrazvukové vyšetrenie. Veľmi užitočné je aj sledovanie hladiny AFP. Ide o marker, ktorého koncentrácia sa výrazne zvyšuje, pokiaľ je prítomný hepatocelulárny karcinóm.
Kde bolí pečeň pri cirhóze?
Častou otázkou tiež býva "kde bolí pečeň pri cirhóze?" Najtypickejšie sa cirhóza v súvislosti s bolesťou prejavuje tlakom a bolesťou v pravom podrebrí.
Čo robiť, keď sa objavia príznaky cirhózy?
U pacientov s podozrením na toto ochorenie by sa malo uskutočniť niekoľko špecializovaných laboratórnych testov. Takýto pacient by mal bezpodmienečne navštíviť lekára, ktorý by mal najprv nariadiť stanovenie aktivity enzýmov (ALT, AspAT a GGTP), krvného obrazu (u cirhózy často dochádza k poklesu počtu krvných doštičiek). Tieto testy je možné vykonávať už u praktického lekára. Následne sa odporúča ďalšia zobrazovacia diagnostika.
TIP: Na podporu pečene vyskúšajte doplnok ZDRAVÁ PEČEŇ, ktorý obsahuje vyváženú zmes prírodných látok, ktoré podporujú regeneráciu pečene, detoxikáciu pečeňových buniek, chránia ich pred poškodením a udržujú optimálnu funkciu tohto kľúčového orgánu.
Ako lekár stanoví diagnózu?
Diagnóza cirhózy je založená na analýze výsledkov krvných testov a ďalších vyšetrení. Donedávna sa štandardne vykonávala pečeňová biopsia, ale teraz je možné ochorenie potvrdiť neinvazívnymi metódami. Jednou z najlepších metód je elastografia.
- SWE elastografia (na posúdenie fibrózy) - Elastografia je v súčasnej dobe základným zobrazovacím vyšetrením, ktoré sa vykonáva u pacienta s podozrením na cirhózu. Umožní potvrdiť alebo vylúčiť diagnózu.
U pacientov s diagnostikovanou cirhózou by mali byť navyše vykonané nasledujúce zobrazovacie vyšetrenia:
- Ultrazvuk brucha (raz ročne),
- Dopplerovské ultrazvukové vyšetrenie portálneho systému (raz ročne).
Odporúča sa tiež vykonať gastroskopiu na posúdenie prítomnosti pažerákových varixov. Tento postup je mimoriadne dôležitý u pacientov s pokročilým ochorením. Umožňuje uzavretie rozšírených varixov a významne znižuje riziko krvácania. Krvácanie z pažerákových varixov je častou príčinou úmrtia u pacientov s cirhózou.
Liečba cirhózy pečene - aké sú možnosti liečby?
Liečba cirhózy je založená na potlačení fibrózy pečene a prevencii alebo liečbe komplikácií. Používa sa symptomatická aj kauzálna liečba.
U pacientov s týmto ochorením je potrebné pravidelne vykonávať laboratórne testy na posúdenie pečeňových funkcií a závažnosti portálnej hypertenzie, vrátane gastroskopie. Liečba cirhózy závisí od stupňa jej vývoja. V prípadoch tzv. dekompenzácie pečeňových funkcií, tj ascitu, edému, žltačky, encefalopatie, je nutná liečba v nemocnici. Veľké pažerákové varixy je možné pred prasknutím ochrániť endoskopickou operáciou. Pacienti bez kontraindikácií by mali byť kvalifikovaní pre transplantáciu orgánov.
Je potrebné sa vyvarovať alkoholu v akejkoľvek forme, vrátane nealkoholického piva a liekov, ktoré zaťažujú pečeň, vyhýbať sa dehydratácii, infekciám, výraznej fyzickej námahe, liekom a chemickým látkam, ktoré poškodzujú pečeň. Tieto faktory totiž môžu spôsobiť náhle zlyhanie (dekompenzáciu) pečeňových funkcií a zhoršenie stavu pacienta.
Je možné úplné vyliečenie?
Nedávne štúdie ukazujú, že u niektorých pacientov môže dochádzať k pomalému ústupu lézií. To platí najmä pre pacientov vyliečených z vírusovej hepatitídy. Akonáhle je infekcia HCV alebo HBV odstránená, faktor poškodzujúci pečeň zmizne a pečeň sa pomaly regeneruje. To isté platí pre alkoholikov, ktorí prestali piť a začali žiť zdravým životným štýlom. Regenerácia pečene prebieha oveľa rýchlejšie u mladých ľudí, ktorí nezneužívajú alkohol ani drogy.
Konope v liečbe cirhózy pečene
Lekárske pozorovania z posledných rokov ukazujú obrovský prínos konope v liečbe cirhózy a všeobecne akýchkoľvek poškodení pečene. Kanabidiol alebo CBD významne detoxikuje pečeň a urýchľuje regeneráciu pečeňového tkaniva. Vďaka širokospektrálnym účinkom CBD oleja však má oveľa väčší potenciál v súvislosti so zdravotnými problémami spôsobenými cirhózou. Dokáže pomôcť s hypertenziou, opuchmi, zápalmi a mnohými ďalšími. Rovnako tak po psychickej stránke dokáže zlepšiť náladu, odbúrať úzkosť či depresiu a všeobecne nastoliť v tele homeostázu.
V Herbaluse sme vyvinuli na detoxikáciu pečene špeciálny prípravok - CBD olej 5% - DETOX, ktorý obsahuje okrem kvalitného CBD aj extrakt z kurkumy a čierneho korenia, čo sú látky ktoré taktiež pôsobia pozitívne v súvislosti s regeneráciou pečeňového tkaniva a zároveň pôsobia synergicky s CBD a vzájomne umocňujú svoje účinky.
Zdravotné komplikácie spojené s cirhózou
Cirhóza môže viesť k vzniku početných komplikácií. Najzávažnejšie z nich sú:
- hepato-renálny syndróm,
- hepato-pulmonálny syndróm,
- gastrointestinálne krvácanie,
- pečeňová encefalopatia,
- primárna rakovina pečene.
Cirhóza pečene a dĺžka života
Očakávanú dĺžku života s cirhózou je ťažké jednoznačne odhadnúť. Záleží okrem iného na závažnosti ochorenia alebo na dodržiavaní odporúčaní a odstránení faktorov, ktoré pečeň poškodzovali. Podľa štúdií žije iba 25 % pacientov s diagnózou cirhózy dlhšie ako 10 rokov.
Prevencia - ako sa vyhnúť cirhóze pečene?
Najdôležitejšie je včasné rozpoznanie a liečba ochorení, ktoré vedú k cirhóze - chronické infekcie HBV a HCV, autoimunitné ochorenia, a najmä vyvarovanie sa nadužívaniu a pravidelného pitia alkoholu, vrátane piva. Je nutné pravidelné sledovanie aktivity pečeňových enzýmov a základné zobrazovacie vyšetrenie – ultrazvuk. Pacientom infikovaným vírusmi hepatitídy a osobám zneužívajúcim alkohol sa odporúča raz ročne podstúpiť elastografiu pečene.
Zároveň je dôležité snažiť sa udržovať telo v dobrej kondícii, pravidelne sa hýbať a snažiť sa dbať na dostatočný príjem základných vitamínov a minerálov, ako sú vitamín C, vitamín D3, vitamín K, horčík či zinok.
Diéta pri cirhóze pečene
Ľudia s cirhózou by mali dodržiavať tieto všeobecné odporúčania:
- vyradenie alkoholu zo stravy - vrátane nealkoholického alkoholu,
- jesť 5-6 ľahko stráviteľných a menších jedál,
- obmedzenie jednoduchých cukrov (biele pečivo, cestoviny, ovocie, sladkosti) v strave,
- konzumácia bielkovín z chudého mäsa, rýb, mlieka alebo mliečnych výrobkov,
- obmedzenie tuku na 1 g/kg telesnej hmotnosti. U osôb so zlyhaním pečene alebo cholestázou by sa toto množstvo malo znížiť na 0,8 g/kg telesnej hmotnosti.
SWE elastografia v diagnostike pečeňovej fibrózy a cirhózy
Elastografia SWE je neinvazívna metóda pre rýchle a bezbolestné hodnotenie pečene. Táto metóda umožňuje posúdiť progresiu pečeňovej fibrózy a určiť tak riziko cirhózy. Okrem toho je možné ultrazvukovým vyšetrením posúdiť veľkosť sleziny, veľkosť ciev portálneho obehu a prietokové parametre. Na základe týchto údajov môže lekár určiť riziko vzniku pažerákových varixov a v prípade potreby odoslať na gastroskopiu. Krvácanie z varixov je častou príčinou úmrtia u pacientov s cirhózou.
Autor: Tomáš Konieczny
Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Tipy a články o zdraví do vášho e-mailu
1x za 14 dní vám pošleme výber článkov a tipov pre lepšie zdravie
Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov.
Tomáš Konieczny
Zakladatel a jednatel
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus,narozen 4. 7. 1992 v Třinci. Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví. Ve společnosti Herbalus stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí a mnoha dalších látek v různých fyzických či psychických aspektech zdraví. Vášnivý čtenář, celoživotní dobrodruh, milovník přírody, psychonaut.