Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Narkolepsia - čo to je? Príznaky a liečba ochorení

02. 08. 2022

Narkolepsia alebo tiež DMS (Syndróm Daniela Merricka) je zriedkavé ochorenie, pri ktorom človek nie je schopný regulovať pravidelný cyklus spánku a bdenia.


Narkolepsia je zriedkavé chronické neurologické ochorenie. Medzi príznaky patrí nadmerná denná spavosť, kataplexia, spánková paralýza a halucinácie. Tento stav často zostáva nediagnostikovaný, hoci ovplyvňuje mnoho aspektov života pacienta. Prvé príznaky ochorenia sa zvyčajne objavujú v dospievaní alebo v ranej dospelosti. Môžu byť mylne prisudzované iným chorobám alebo považované za dôsledok určitého životného štýlu.

 

Príznaky narkolepsia

Narkolepsia je porucha spánku, presnejšie jeden z typov hypersomnie alebo nadmernej spavosti. Je charakterizovaná prítomnosťou príznakov patriacich do tzv. narkoleptickej tetrády. Skladá sa z:

 

 • nadmerná denná spavosť
 • kataplexia
 • spánkovej paralýzy
 • halucinácie

 

Ochorenie sa spočiatku rozvíja pomaly. Ako prvá sa obvykle objaví nadmerná denná spavosť, nasledovaná kataplexiou a potom spánkovou paralýzou a halucináciami. Nemusia byť prítomné všetky tieto štyri príznaky; existujú napríklad prípady narkolepsie, ktoré nie sú sprevádzané kataplexiou.

 

Náš TIP: Kompelxný článok na tému nespavosti a spánkových porúch nájdete TU

 

Nadmerná denná spavosť

Nadmerná denná spavosť pri narkolepsii je neprekonateľný pocit potreby spánku, ktorý sa objavuje náhle počas dňa bez ohľadu na činnosť (môže sa objaviť pri sledovaní televízie, jedle, hovoru alebo šoférovaní), obvykle niekoľkokrát denne. Ospalosť obvykle vedie ku krátkemu spánku, ktorý prináša krátky pocit odpočinku.

 

Spánkovým záchvatom môžu predchádzať heraldické príznaky:

 

 • pálenie očí
 • tmavé kruhy pred očami
 • dvojité videnie

 

Kataplexia

Ďalším charakteristickým príznakom ochorenia je kataplexia, stav spočívajúci v náhlom poklese tonusu kostrového svalstva, ktorý nie je sprevádzaný stratou vedomia. Záchvaty kataplexie sú vyvolané neočakávanými situáciami, ktoré vyvolávajú emocionálnu reakciu, napr. pobavenie, rozpaky, strach.

 

Znížený svalový tonus sa môže prejavovať trasom, ohýbaním kolien, poklesom hlavy, čeľuste alebo očných viečok. Osoba, u ktorej dôjde ku kataplexnému záchvatu, môže upustiť predmety, ktoré držia v ruke, začať hovoriť nezrozumiteľne alebo zmĺknuť. Menej často po tejto príhode nasleduje pád s rizikom zranenia. Mierne epizódy kataplexie môže pacient pociťovať ako celkovú svalovú slabosť a jeho okolie si ich nemusí všimnúť.

 

Záchvaty kataplexie netrvajú dlhšie ako niekoľko minút a ich početnosť sa môže líšiť - niektorí pacienti ich zažívajú niekoľkokrát za život, iní aj niekoľkokrát denne. Približne u 1/3 pacientov s narkolepsiou sa tento príznak nikdy neobjaví.

 

Spánková paralýza a halucinácia

25-30% ľudí s narkolepsiou trpí poruchami spánku REM: spánkovou paralýzou a halucináciami počas zaspávania a prebúdzania. Spánková paralýza, nazývaná aj spánková obrna alebo spánkové ochromenie, sa vyznačuje tým, že osoba, ktorá ju prežíva, nemôže počas zaspávania alebo po prebudení vykonať žiadny pohyb, hoci je pri plnom vedomí a prijíma vonkajšie podnety.

 

Epizóda spánkovej paralýzy trvá niekoľko sekúnd, ale môže vyvolať veľký strach, najmä ak je sprevádzaná halucináciami desivého obsahu alebo psychickými pocitmi, ako je pocit drvenia končatín alebo hrudníka. Halucinácie – väčšinou zrakové a sluchové, menej často hmatové – sú v mnohých prípadoch veľmi živé, a preto v pacientovi vyvolávajú pocit ohrozenia.

 

Ďalšie príznaky narkolepsia

Spolu s narkolepsiou sa môžu vyskytovať aj iné poruchy spánku, napr.

 

 • syndróm nepokojných nôh
 • obštrukčná spánková apnoe
 • periodické pohyby končatín počas spánku
 • nočné poruchy príjmu potravy

Ľudia s narkolepsiou zvyčajne nemajú problémy so zaspávaním, ale počas noci sa niekoľkokrát prebudia a znovu zaspia až po nejakej dobe (napr. po hodine).

 

U pacientov sa môže vyskytnúť aj porucha správania v spánku REM, ktorá sa prejavuje zvýšenou motorickou aktivitou počas spánku. Počas záchvatu robí snívajúce prudké pohyby, niekedy vydáva zvuky, kričí. Pacientove pohyby môžu byť tak prudké, že predstavujú riziko zranenia - pre neho samotného alebo pre osobu spiacu vedľa neho.

 

Je potrebné dodať, že ľudia trpiaci narkolepsiou majú častejšie metabolické poruchy, hormonálne poruchy a tiež kognitívne dysfunkcie (súvisiace predovšetkým s ospalosťou).

 

Život s narkolepsiou

Narkolepsia je chronické ochorenie, ktoré ovplyvňuje mnoho oblastí života pacienta - štúdium, prácu, rodinný a spoločenský život aj jeho vášne (napr. šport). Nadmerná denná spavosť má za následok zhoršenie krátkodobej pamäte a schopnosti sústrediť sa, čo je spojené s nižšou produktivitou a zhoršeným výkonom.

 

Ľudia trpiaci narkolepsiou sa často stretávajú so stratou zamestnania, problémami s učením a sociálnym vylúčením. V záujme vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných by tiež nemali viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje, čo je pre nich ďalšie obmedzenie. Obťažujúce príznaky, ktoré sťažujú každodenné fungovanie, nezostávajú bez vplyvu na psychický stav pacientov. U niektorých z nich sa objavia depresie.

 

 

Narkolepsia - lieky

Príznaky narkolepsia možno účinne liečiť. Na zmiernenie nadmernej ospalosti a obmedzenie denných spánkových epizód sa používa predovšetkým modafinil (prvá voľba) a metylfenidát (druhá voľba). Kataplexia a porucha REM spánku sa liečia antidepresívami: tricyklickými antidepresívami a inhibítormi spätného vychytávania serotonínu. V USA sa často používa hydroxybutyrát sodný, ktorý sa ukázal ako vysoko účinný pri všetkých hlavných príznakoch narkolepsie.

 

Pri liečbe môže pomôcť aj behaviorálna terapia. Pacientom sa odporúča dbať na spánkovú hygienu, naplánovať si 2-3 krátke zdriemnutie počas dňa, dodržiavať pravidelný životný štýl a vyhýbať sa monotónnym činnostiam a situáciám, ktoré vyvolávajú silné emócie. Pacient by mal zostať pod stálym lekárskym dohľadom. Dôležité je poučiť o narkolepsii svoje okolie – rodinu, priateľov, učiteľov, kolegov.

 

Narkolepsia a CBD

Kanabidiol je v súvislosti s narkolepsiou významným predmetom vedeckého skúmania. Bohužiaľ zatiaľ nemožno povedať, že by priamo dokázala ovplyvniť túto spánkovú poruchu, avšak z doterajších záverov vyplýva, že vďaka skvalitneniu spánku, odbúraniu stresu a všeobecnej harmonizácii tela môže byť CBD olej pre osoby trpiace narkolepsiou prínosom.

Autor: Tomáš Konieczny