Menopauza - príznaky, fázy, liečba
Návaly tepla, nespavosť, vaginálna suchosť sú príznaky menopauzy. Kedy sa objavuje menopauza? Aké má príznaky a fázy? Je možné otehotnieť počas menopauzy? To a ďalšie informácie nájdete v tomto článku.
Tereza Hoffmannová
Zdieľajte článok:
Najdôležitejších 5 bodov článku
- Čo je to menopauza
- Aké sú fázy menopauzy
- Príznaky menopauzy
- Ako sa menopauza lieči
- Menopauza u mužov
Menopauza je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré v tele prebiehajú na konci reprodukčného obdobia. Menopauza môže spôsobovať príznaky, ako sú návaly tepla a zmeny hmotnosti. Liečba môže pomôcť tieto príznaky zvládnuť.
Čo je to menopauza?
Menopauza je obdobie, keď končia menštruačné cykly. Diagnostikuje sa po 12 mesiacoch bez menštruácie. V období prechodu (klimaktéria) sa pravidelná menštruácia začne oneskorovať, až nakoniec nastane menopauza.
Menopauza je prirodzený biologický proces. Menopauza spôsobuje fyzické príznaky, ako sú návaly tepla. Emočné príznaky menopauzy však môžu narúšať spánok, znižovať energiu alebo ovplyvňovať emocionálne zdravie. K dispozícii je mnoho účinných spôsobov liečby, od úpravy životného štýlu až po hormonálnu terapiu.
Kedy sa objavuje menopauza?
Pravidelnosť a dĺžka menštruačného cyklu sa počas reprodukčného života ženy líši, ale vek, kedy nastáva prirodzená menopauza, sa u žien na celom svete všeobecne pohybuje medzi 45. a 55. rokom života. Priemerný vek, kedy nastáva menopauza, je približne 51 rokov.
U niektorých žien nastáva menopauza skôr (pred 40. rokom života). Táto „predčasná menopauza“ môže byť spôsobená určitými chromozomálnymi abnormalitami, autoimunitnými poruchami alebo inými neznámymi príčinami. Nie je možné predpovedať, kedy u jednotlivých žien nastane menopauza, hoci existujú súvislosti medzi vekom v menopauze a určitými demografickými, zdravotnými a genetickými faktormi.
Aké sú fázy menopauzy?
Prirodzená menopauza je trvalé ukončenie menštruácie, ku ktorému nedochádza v dôsledku žiadnej lekárskej liečby. Proces je postupný a prebieha v troch fázach:
Perimenopauza alebo "prechod do menopauzy": Perimenopauza môže začať osem až desať rokov pred menopauzou, keď vaječníky postupne produkujú menej estrogenu.. Zvyčajne začína okolo 40. roku života.
Perimenopauza trvá až do menopauzy, teda do okamihu, keď vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka. V posledných jedných až dvoch rokoch perimenopauzy sa pokles estrogénu zrýchľuje. V tejto fáze môžu mnohí ľudia pociťovať príznaky menopauzy. V tomto období však stále máte menštruačné cykly a môžete otehotnieť.
Menopauza: Menopauza je okamih, keď už nemáte menštruáciu. V tejto fáze vaječníky prestali uvoľňovať vajíčka a prestali produkovať väčšinu estrogénu. Lekár diagnostikuje menopauzu, keď žena nemá menštruáciu 12 po sebe idúcich mesiacov.
Postmenopauza: Je názov pre obdobie po tom, čo žena nemala menštruáciu celý rok (alebo po zvyšok života po menopauze). Počas tejto fázy sa môžu príznaky menopauzy, ako sú návaly tepla, zlepšiť. Niektoré ženy však pociťujú príznaky menopauzy ešte desať rokov alebo aj dlhšie po prechode do menopauzy. V dôsledku nižšej hladiny estrogénu sú ľudia v postmenopauzálnej fáze vystavení zvýšenému riziku niekoľkých zdravotných problémov, ako je osteoporóza a srdcové ochorenia.
Hormonálne zmeny a menopauza
Tradičné zmeny, ktoré považujeme za menopauzu, nastávajú, keď vaječníky prestanú produkovať vysoké hladiny hormónov. Vaječníky sú reprodukčné žľazy, ktoré uchovávajú a uvoľňujú vajíčka. Produkujú tiež hormony estrogén a progesterón. Estrogén a progesterón spoločne riadia menštruáciu. Estrogen tiež ovplyvňuje, ako telo využíva vápník,, a udržuje hladinu cholesterolu v krvi.
Príznaky menopauzy
Do menopauzy môžete prechádzať, ak sa u vás začnú prejavovať niektoré alebo všetky z nasledujúcich príznakov:
- návaly tepla, známe aj ako vazomotorické príznaky (náhly pocit tepla, ktorý sa šíri po celom tele),
- nočné potenie a/alebo návaly chladu, vaginálna suchosť, ktorá spôsobuje nepohodlie pri sexe,
- naliehavá potreba častejšie močiť (močová urgencia),
- problémy so spánkom (nespavosť),
- emočné zmeny (podráždenosť, výkyvy nálad alebo mierna depresia),
- suchá pokožka, suché oči alebo sucho v ústach,
- citlivosť prsníkov, zhoršenie premenštruačného syndrómu (PMS),
- nepravidelná menštruácia alebo menštruácia, ktorá je silnejšia alebo slabšia než obvykle.
Niektoré ženy môžu tiež pociťovať:
- zrýchlený tep,
- bolesti hlavy,
- bolesti kĺbov a svalov,
- zmeny libida (sexuálnej túžby),
- problémy so sústredením alebo výpadky pamäte (často dočasné),
- priberanie na váhe,
- vypadávanie alebo rednutie vlasov,
- zhoršená nálada.
Tieto príznaky sú spôsobené zmenami hladín hormónov. Niektorí ľudia môžu mať intenzívne príznaky menopauzy, zatiaľ čo iní môžu zažiť miernejšie. Nie každý bude mať pri prechode do menopauzy rovnaké príznaky. Ak si nie ste istí, či vaše príznaky súvisia s menopauzou alebo s iným zdravotným stavom, obráťte sa na svojho lekára.
TIP: Ak pociťujete príznaky menopauzy, CBD môže byť dobrým pomocníkom pri zmierňovaní týchto príznakov, pretože môže ovplyvniť spánok, zlepšiť odpočinok, minimalizovať stres a tiež zmierniť podrážděnosť spôsobenú zmenami.
Ako dlho trvajú príznaky menopauzy?
Príznaky menopauzy môžete pociťovať až 10 rokov. Väčšina žien však zažíva príznaky menopauzy menej než päť rokov.
Liečba menopauzy
Menopauza je prirodzený proces, ktorým telo prechádza. V niektorých prípadoch nemusíte menopauzu nijako liečiť. Pri diskusii o liečbe menopauzy s vaším lekárom sa zvyčajne zaoberáte liečbou príznakov menopauzy, ktoré narúšajú váš život.
Existuje mnoho rôznych typov liečby príznakov menopauzy. Hlavné typy liečby menopauzy sú hormonálna terapia alebo nehormonálna liečba. Je dôležité, aby ste sa počas menopauzy poradili so svojím lekárom a vytvorili si liečebný plán, ktorý vám bude vyhovovať. Každý človek je iný a má jedinečné potreby.
Hormonálna liečba menopauzy
Počas menopauzy prechádza telo veľkými hormonálnymi zmenami – znižuje sa množstvo hormónov, ktoré vytvára. Vaječníky produkujú estrogén a progesterón.
Keď vaječníky už nevytvárajú dostatok estrogénu a progesterónu, môže hormonálna terapia nahradiť stratené hormóny. Hormonálna terapia zvyšuje hladinu hormónov a môže pomôcť s príznakmi, ako sú návaly tepla a vaginálna suchosť. Môže tiež pomôcť predchádzať osteoporóze.
Existují dva hlavné typy hormonálnej terapie:
Estrogénová terapia (ET): Pri tejto liečbe užívate samotný estrogén. Lekár vám ho predpíše v nízkej dávke. Estrogén sa dodáva v mnohých formách, ako sú náplasť, pilulka, krém, vaginálny krúžok, gél alebo sprej.
Hormonálna terapia estrogénom a progesterónom/progestínom (EPT): Táto liečba sa tiež nazýva kombinovaná, pretože používa dávky estrogénu a progesterónu. Progesterón je dostupný vo svojej prirodzenej forme alebo tiež ako progestín (syntetická forma progesterónu).
Rizika hormonálnej liečby
Medzi zdravotné riziká hormonálnej terapie patrí rakovina sliznice maternice, žlčové kamene a problémy so žlčníkom, krvné zrazeniny, hlboká žilná trombóza, pľúcna embólia a mŕtvica.
Tieto riziká sú nižšie, ak začnete hormonálnu liečbu do 10 rokov od menopauzy. Po tejto dobe je riziko kardiovaskulárnych ochorení vyššie.
Nasadenie hormonálnej liečby je individuálne rozhodnutie. Preberte so svojím lekárom všetky predchádzajúce ochorenia a rodinnú anamnézu, aby ste pochopili riziká a prínosy hormonálnej terapie.
Nehormonálne terapie menopauzy
Aj keď je hormonálna liečba veľmi účinnou metódou na zmiernenie príznakov menopauzy, nie je ideálna pre každého. Nehormonálna liečba zahŕňa zmeny v strave a životnom štýle. Tieto liečebné postupy sú často dobrou voľbou pre osoby, ktoré majú iné zdravotné problémy alebo boli nedávno liečené na rakovinu prsníka.
Medzi hlavné nehormonálne liečby, ktoré môže odporučiť lekár, patrí zmena stravy, vyhýbanie sa spúšťačom návalov tepla, cvičenie, vstup do podpůrných skupín a diéta.
Niekedy môže zmena stravy pomôcť zmierniť príznaky menopauzy. Obmedzenie množstva kofeínu, ktoré denne konzumujete, a obmedzenie korenených jedál môže zmierniť návaly tepla. Do svojho jedálnička môžete tiež pridať potraviny, ktoré obsahujú rastlinný estrogén. Rastlinný estrogén (izoflavóny) nie je náhradou estrogénu, ktorý si telo vytváralo pred menopauzou. Medzi potraviny, ktoré môžete vyskúšať, patrí napríklad:
Menopauza a tehotenstvo
Možnosť otehotnieť mizne, akonáhle prejdete menopauzou. Môžete však otehotnieť počas prechodu do menopauzy (perimenopauzy). Ak nechcete otehotnieť, mali by ste pokračovať v užívaní nejakej formy antikoncepcie, kým si nebudete istá, že ste menopauzou prešla. Predtým, než prestanete používať antikoncepciu, sa poraďte so svojím lekárom.
Dlhodobé zdravotné riziká spojené s menopauzou
Existuje niekoľko ochorení, ktoré môžu po menopauze hroziť vo zvýšenej miere. Riziko akéhokoľvek ochorenia závisí od mnohých faktorov, ako sú rodinná anamnéza, zdravotný stav pred menopauzou a faktory životného štýlu. Dva stavy, ktoré ovplyvňujú zdravie po menopauze, sú osteoporóza a ischemická choroba srdca.
Osteoporóza
Osteoporóza, ochorenie „krehkých kostí“, vzniká, keď sa vnútorná štruktúra kostí stáva menej hustou, takže sú krehkejšie a hrozí ich zlomenie. Estrogén hrá dôležitú úlohu pri zachovaní kostnej hmoty. Estrogén signalizuje bunkám v kostiach, aby sa prestali rozpadávať.
Od menopauzy do 60. roku života ľudia v priemere strácajú 25 % kostnej hmoty. Je to do veľkej miery spôsobené úbytkom estrogénu. Časom môže tento úbytok kostnej hmoty viesť k zlomeninám kostí.
Lekár môže časom chcieť otestovať pevnosť vašich kostí. Vyšetrenie hustoty kostných minerálov, nazývané aj kostná denzitometria, je rýchly spôsob, ako zistiť, koľko vápnika máte v určitých častiach kostí. Tento test sa používa na odhalenie osteoporózy a osteopenie.
Osteopenie je ochorenie, pri ktorom je hustota kostí znížená, čo môže byť predzvesťou neskoršej osteoporózy. Ak trpíte osteoporózou alebo osteopenií, medzi možnosti liečby môže patriť liečba estrogénmi. Viac o osteoporóze nájdete tu.
Ischemická choroba srdeca
Koronární onemocnění neboli ischemická choroba srdeční je zúžení nebo ucpání tepen, které zásobují srdeční sval krví. K tomu dochází, když se ve stěnách tepen hromadí tukový plak (tzv. ateroskleróza). Toto hromadění je spojeno s vysokou hladinou cholesterolu v krvi.
Po menopauze se riziko ischemické choroby srdeční zvyšuje, a to z několika důvodů, mezi které patří např. ztráta estrogenu, zvýšený krevní tlak, snížení fyzické aktivity nebo taky určité životní návyky z minulosti jako je kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu.
Pomôže hormonálna terapia zabrániť dlhodobým zdravotným rizikám?
Koronárna choroba alebo ischemická choroba srdca je zúženie alebo upchatie tepien, ktoré zásobujú srdcový sval krvou. K tomu dochádza, keď sa vo stenách tepien hromadí tukový plak (tzv.ateroskleróza). Toto hromadenie je spojené s vysokou hladinou cholesterolu v krvi.
Po menopauze sa riziko ischemickej choroby srdca zvyšuje z viacerých dôvodov, medzi ktoré patrí napríklad strata estrogénu, zvýšený krvný tlak, znížená fyzická aktivita alebo určité životné návyky z minulosti, ako je fajčenie alebo nadmerná konzumácia alkoholu.
Pomôže hormonálna terapia zabrániť dlhodobým zdravotným rizikám?
Prínosy a riziká hormonálnej terapie sa líšia v závislosti od vášho veku a zdravotného stavu. Vo všeobecnosti platí, že mladší ľudia po päťdesiatke majú tendenciu mať z hormonálnej terapie väčší úžitok než tí, ktorí sú po menopauze po šesťdesiatke. Ľudia, ktorí prešli predčasnou menopauzou, často dostávajú hormonálnu liečbu až do 50 rokov veku, aby nahradili ďalšie roky straty estrogénov.
Menopauza a spánok
Niektorí ľudia môžu mať počas menopauzy problémy so spánkom a nespavosťou. Môže to byť normálny vedľajší účinok samotnej menopauzy alebo môže byť spôsobené iným príznakom menopauzy. Častým vinníkom nespavosti počas menopauzy sú návaly tepla.
TIP: Na dosiahnutie pokojného spánku vyskúšajte naše magnesium - PRE SPÁNOK s kozlíkom lekárskym, ktorý prispieva k ľahšiemu zaspávaniu a kvalitnému spánku.
Menopauza a sexuálny život
Po menopauze má telo menej estrogénu. Táto zásadná zmena hormonálnej rovnováhy môže ovplyvniť sexuálny život. Mnoho ľudí prechádzajúcich menopauzou si môže všimnúť, že nie sú tak ľahko vzrušiteľní ako predtým. Niekedy môžu byť tiež menej citliví na dotyky a iný fyzický kontakt než pred menopauzou.
Tieto pocity spolu s ďalšími emocionálnymi zmenami, ktoré môžete prežívať, môžu viesť k zníženému záujmu o sex. Majte na pamäti, že telo prechádza počas menopauzy mnohými zmenami. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu hrať rolu v zníženej sexuálnej túžbe, patrí napríklad problémy s ovládaním močového mechúra, problémy so spánkom počas celej noci, prežívanie stresu, úzkosti, depresie alebo vyrovnávanie sa s inými zdravotnými ťažkosťami a liekmi.
Všetky tieto faktory môžu narušiť život a dokonca spôsobiť napätie vo vzťahoch. Okrem týchto zmien môže nižšia hladina estrogénu v tele spôsobiť zníženie prekrvenia pošvy, čo môže viesť k suchosti.
Nebojte sa hovoriť so svojím lekárom o akomkoľvek poklese sexuálnej túžby, ktorý pociťujete. Váš lekár s vami preberie možnosti, ako vám pomôcť cítiť sa lepšie. Vaginálnu suchosť môžete napríklad liečiť voľne predajnými lubrikantmi rozpustnými vo vode alebo silikónovými lubrikantmi. Lekár vám tiež môže predpísať estrogénové alebo neestrogénové hormóny na liečbu vaginálnej tkaniva, napríklad v nízkej dávke vo forme krému, tabliet alebo vaginálneho krúžku.
Nie všetci ľudia však pociťujú zníženú sexuálnu túžbu. V niektorých prípadoch je tomu práve naopak. Môže to byť spôsobené tým, že už neexistuje strach z otehotnenia, čo mnohým umožňuje užívať si sex bez obáv o plánovanie rodiny.
Stále je však dôležité používať pri sexe ochranu (kondómy), ak nie ste v monogamnom vzťahu. Musíte sa chrániť pred pohlavne prenosnými infekciami. Pohlavne prenosnú chorobu môžete dostať kedykoľvek v živote, dokonca aj po menopauze.
Menopauza u mužov
Termín "mužská menopauza" sa používa na popis klesajúcej hladiny testosterónu v súvislosti so starnutím. Hormonálne zmeny súvisiace so starnutím sa však u žien a mužov líšia.
U žien končí ovulácia a produkcia hormónov počas relatívne krátkeho obdobia prudko klesá. U mužov klesá produkcia testosterónu a ďalších hormónov počas mnohých rokov a dôsledky nemusia byť vždy jasné. Tento postupný pokles hladiny testosterónu sa nazýva neskorý hypogonadizmus alebo vekom podmienená nízka hladina testosterónu.
Hladina testosteronu u mužou klesá po 40. roku života v priemere asi o 1 % ročne. U starších mužou však stále má hladinu testosteronu v normálnom rozmedzí, a len 10 až 25 % z nich má hladinu považovanú za nízku.
Nízka hladina testosterónu u starších mužov často zostáva nepovšimnutá. Hladinu testosterónu je možné skontrolovať krvnými testami, avšak tieto testy sa rutinne nevykonávajú. Mnoho mužov s nízkou hladinou testosterónu nepociťuje žiadne príznaky.
Okrem toho príznaky a symptómy spojené s nízkou hladinou testosterónu nie sú úplne špecifické. Môžu byť spôsobené aj vekom, užívaním liekov alebo inými podmienkami, ako je napríklad vyšší index telesnej hmotnosti(BMI). Napriek tomu medzi príznaky a symptómy naznačujúce nízku hladinu testosterónu patrí:
- Znížená sexuálna túžba a aktivita
- Znížená spontánna erekcia alebo erektilná dysfunkcia
- Nepohodlie alebo opuch pŕs
- Neplodnosť
- Nízke úrazové zlomeniny alebo nízka hustota kostných minerálov
- Návaly horúčavy alebo potenie
Medzi ďalšie možné príznaky patrí zníženie energie, motivácie a sebavedomia, depresívna nálada a zlá koncentrácia. Je tiež možná zvýšená ospalosť, poruchy spánku, mierna nevysvetliteľná anémia, znížený objem a sila svalov a zvýšený obsah telesného tuku.
TIP: Na podporu tvorby testosterónu sme vytvorili unikátny produkt TESTOSTERONUS, ktorý zásadným spôsobom ovplyvňuje rast svalov, silu, vytrvalosť, spaľovanie tukov, sexuálnu funkčnosť, apetit, sebavedomie, kognitívne funkcie, psychickú pohodu a mnoho ďalšieho.
Záver
Menopauza predstavuje prirodzený koniec plodnosti a nastáva 12 mesiacov po poslednej menštruácii. Priemerne nastáva menopauza vo veku 51 rokov, ale môže nastať skôr alebo neskôr. Operácie, rôzne lekárske zákroky a ďalšie faktory môžu spôsobiť, že k nej dôjde skôr.
Príznaky menopauzy môžu začať o niekoľko rokov skôr a zahŕňajú zmeny menštruácie, návaly horúčavy, nočné potenie a začervenanie. Príznaky môžu pretrvávať ešte niekoľko rokov po menopauze.
Hormonálna terapia, stratégie životného štýlu a ďalšia liečba môžu pomôcť zvládnuť príznaky. Ak máte obťažujúce príznaky, ktoré môžu byť spôsobené menopauzou, zvážte konzultáciu s lekárom ohľadom liečby a podpory.
Autor: Tereza Hoffmannová
Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Ak ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.sk alebo nám zavolajte na číslo +420 735 158 122.
Zdroje:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/menopause
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/diagnosis-treatment/drc-20353401
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/mens-health/in-depth/male-menopause/art-20048056
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Tipy a články o zdraví do vášho e-mailu
1x za 14 dní vám pošleme výber článkov a tipov pre lepšie zdravie
Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov.
Tereza Hoffmannová
Biologický specialista
Marketingový specialista ve firmě Herbalus. Vystudovala biologii a geografii. Patří mezi milovníky cestování, přírody, hor a také se zajímá o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví. Ve společnosti Herbalus tvoří články na web, podílí se také na emailingu a správě sociálních sítí. Vášnivý turista, cestovatel, velký fanoušek Pána prstenů, koček a přírody.