Migréna s aurou - príčiny, príznaky, liečba. Ako predchádzať migréne s aurou?
Určite ste už počuli o migréne a pravdepodobne ste ju už zažili aj na vlastnej koži. Ale viete, čo znamená pojem migréna s aurou? Ako k nej dochádza? Aké sú príznaky, liečba a prevencia? Prečítajte si náš článok, v ktorom nájdete všetky odpovede.
Tomáš Konieczny
Zdieľajte článok:
Nejdôležitejších 5 bodov článku
- Z čoho pozostáva migréna s aurou
- Aké sú príznaky migrény
- Aké sú príčiny migrény s aurou
- Diagnostika a liečba migrény s aurou
- Ako predchádzať migréne s aurou
Migréna je ochorenie, ktoré je pravdepodobne geneticky podmienené. Vyznačuje sa záchvatovými bolesťami hlavy a ďalšími sprievodnými príznakmi. Migréna je jedným z najčastejších neurologických ochorení a najčastejšie sa vyskytuje u žien.
Migréna s aurou - z čoho pozostáva?
Záchvaty migrény sú vo všeobecnosti charakterizované sledom opakujúcich sa príznakov:
- Prekurzor
- aura
- bolesť hlavy
Tieto príznaky spolu trvajú od niekoľkých hodín do niekoľkých desiatok hodín (od 4 hodín do 72 hodín). Migréna s aurou môže prepuknúť spontánne alebo môže byť spôsobená špecifickými faktormi, ako je stres alebo menštruácia.
Migréna sa považuje za jedno z najčastejších neurologických ochorení. Odhaduje sa, že viac ako desať percent populácie trpí záchvatmi migrény, ale nie každý má migrénu s aurou ako zdravotný problém.
Častejšie sa vyskytuje u žien. Prvé záchvaty migrény sa môžu objaviť už v detstve, zvyčajne sa začínajú medzi 25. a 50. rokom života.
Dobré vedieť
Migréna, ktorá sa objavuje po 50. roku veku, je vzácna a vždy ju treba zvlášť starostlivo diagnostikovať.
Príčiny migrény s aurou
Existujú dôkazy, že migréna s aurou je spôsobená elektrickou alebo chemickou vlnou, ktorá sa pohybuje mozgom. Časť mozgu, v ktorej sa elektrická alebo chemická vlna šíri, určuje typ príznakov, ktoré môžete pociťovať.
Táto elektrická alebo chemická vlna sa môže vyskytovať v oblastiach, ktoré spracúvajú zmyslové signály, v centrách reči alebo v centrách, ktoré riadia pohyb.
Najčastejším typom aury je vizuálna aura, ktorá vzniká, keď sa vlna elektrickej aktivity šíri zrakovou kôrou a spôsobuje zrakové príznaky. Elektrické a chemické vlny sa môžu vyskytnúť, keď nervy fungujú normálne a nespôsobujú poškodenie mozgu.
Mnohé z tých istých faktorov, ktoré vyvolávajú migrénu, môžu vyvolať aj migrénu s aurou, vrátane stresu, jasného svetla, niektorých potravín a liekov, príliš veľa alebo príliš málo spánku a menštruácie.
Vedeli ste?
U polovice ľudí s migrénou sa migréna vyskytuje v rodinnej anamnéze u iných členov rodiny. To je jeden z nepriamych dôkazov jeho genetického výskytu.
Migréna - príznaky
Predpokladá sa, že migrenózny záchvat vzniká v dôsledku sťahovania a následného rozširovania mozgových ciev. Migréna s aurou sa začína vazokonstrikciou, ktorá spôsobuje krátku ischémiu mozgového tkaniva a vznik príznakov aury.
Najpravdepodobnejším faktorom spôsobujúcim toto zúženie je látka nazývaná serotonín, ktorá sa uvoľňuje z krvných doštičiek pod vplyvom rôznych provokačných faktorov. Rýchlo sa odbúrava a absencia jeho vazokonstrikčného účinku spôsobuje rýchlu vazodilatáciu a nástup bolesti hlavy.
Dobré vedieť
Záchvat migrény sa môže prejaviť ako migréna s aurou a migréna bez aury.
Migrenózna aura - dočasné neurologické príznaky, ktoré trvajú niekoľko minút alebo desiatok minút a zvyčajne bezprostredne predchádzajú bolesti hlavy. Najcharakteristickejšia je zraková aura, ktorá spôsobuje poruchy videnia (tma pred očami, záblesky svetla v zornom poli, zhoršenie zrakovej ostrosti a niekedy aj strata videnia). Prípady migrény so zrakovou aurou sa označujú aj ako klasická migréna.
Aura sa môže prejavovať aj inými neurologickými príznakmi. Veľmi často k nim patrí jednostranná paréza, precitlivenosť alebo abnormálne pocity, ako je napríklad mravčenie.
Niekedy sa stáva, že neurologické príznaky aury pretrvávajú dlhšie ako niekoľko minút, počas celého trvania bolesti hlavy a dokonca aj niekoľko dní po nej. Takéto prípady, ktoré sú našťastie veľmi zriedkavé, sa nazývajú kombinovaná migréna.
Dobré vedieť
Záchvat migrény môžu predznamenávať aj tzv. heraldické príznaky, ktoré sa objavujú niekoľko alebo aj niekoľko hodín vopred.
Medzi najčastejšie príznaky migrény patria:
- Výkyvy nálady,
- poruchy pozornosti a koncentrácie,
- niekedy poruchy autonómnych funkcií, ako je telesná teplota, potenie alebo močenie a vyprázdňovanie.
Migréna - diagnóza
Na správnu diagnózu migrény by mali byť prítomné aspoň dva z uvedených príznakov. Napriek všeobecnému presvedčeniu jednostranná bolesť nie je jej najtypickejším znakom.
Najčastejšie sa záchvat začína bolesťou jednostranne lokalizovanou vo frontotemporálnej oblasti, ale s narastajúcou intenzitou sa šíri do celej hlavy. Ďalším dôležitým znakom migrény pre diagnostiku je prítomnosť sprievodných príznakov. Medzi ne patria:
- nevoľnosť a vracanie,
- precitlivenosť na svetlo, zvuk a iné podnety.
Nevoľnosť pri migréne s aurou sa zvyčajne objaví krátko po nástupe bolesti. Môže byť relatívne mierna, pričom pacienti zvyčajne pociťujú nechuť do jedla, alebo môže byť aj veľmi silná a spôsobovať pacientovi rovnaké muky ako bolesť. Vzhľadom na precitlivenosť na podnety pacienti uprednostňujú pobyt v odľahlej, tmavej a tichej miestnosti.
Po záchvate migrény sa pacienti často cítia unavení a ospalí. Často sa sťažujú na miernu, tupú bolesť hlavy nemigrenózneho charakteru.
Mnohí pacienti trpiaci migrénou dokážu identifikovať faktory, ktoré spúšťajú výskyt migrény s aurou. Môžu medzi ne patriť napr:
- Záchvat migrény na konci pracovného týždňa, v sobotu a v nedeľu (údajne v dôsledku uvoľnenia po strese);
- predĺžený spánok - dlhá fáza spánku, tzv. spánok s rýchlymi pohybmi očí, ktorá sa vyskytuje najmä na konci spánku, môže byť spúšťačom bolesti hlavy;
- zmena počasia (najčastejšie uvádzaný dôvod migrény).
Migréna s aurou - liečba
Liečba migrény by mala zohľadňovať tri usmernenia:
- Pacient by sa mal vyhýbať faktorom, ktoré migrénu vyvolávajú a zhoršujú. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité identifikovať modifikovateľné spúšťacie faktory, ako je stres, spánok alebo užívané lieky. Odstránenie alebo dokonca obmedzenie vplyvu týchto faktorov môže byť dostatočne účinné.
- Rovnako dôležitá je vhodná liečba záchvatov, vypnutie z bežných činností a vyhýbanie sa nadmernému svetlu alebo hluku. V profylaktickej liečbe sa používajú rôzne skupiny liekov (propranolol, flunarizín, kyselina valproová, topiramát, amitriptylín). Účinnosť profylaktickej liečby migrény možno posúdiť najskôr po niekoľkých mesiacoch pravidelnej medikácie.
- Liečba už začatého záchvatu migrény. Väčšina pacientov je schopná zmierniť bolesť analgetikami. Avšak v prípade pokročilého záchvatu migrény, kde sa gastrointestinálne poruchy prejavujú nevoľnosťou alebo vracaním, sa perorálne podané lieky nemôžu vstrebať, a teda nemôžu preukázať svoj účinok.
- Tieto prípravky by sa mali užívať na samom začiatku záchvatu, skôr ako sa objaví nevoľnosť, a v dostatočne vysokej dávke. Spolu s analgetikom by sa malo podať antiemetikum.
- Ak sú jednoduché analgetiká neúčinné, odporúčajú sa deriváty námeľových alkaloidov s vazokonstrikčnými účinkami. Najúčinnejším liekom z tejto skupiny je ergotamín tartrát. V posledných rokoch sa v liečbe akútnych záchvatov migrény používajú aj lieky nazývané triptány.
- Sú to nepochybne najúčinnejšie lieky na prerušenie záchvatu migrény, ale jasnou prekážkou ich širokého používania je ich vysoká cena a obmedzenia ich použitia pri závažných kardiovaskulárnych ochoreniach. Ad hoc sa používajú analgetiká (paracetamol, kyselina acetylsalicylová, nesteroidné protizápalové lieky), deriváty ergotamínu alebo tryptány.
Migréna - prevencia
Prevencia migrény sa odporúča, ak počet migrenóznych záchvatov prekročí dva za mesiac. Za najúčinnejšie preventívne lieky sa považujú blokátory beta-adrenergných receptorov.
Ak nie sú úspešné, môžu sa použiť blokátory kalciových kanálov a pri obzvlášť častých záchvatoch, ktoré sú sprevádzané nepretržitou bolesťou hlavy medzi záchvatmi, antidepresíva. Profylaktická liečba uvedenými látkami sa musí vykonávať pod prísnym lekárskym dohľadom, pretože všetky majú početné kontraindikácie a pri nesprávnom použití môžu byť nebezpečné.
Existujú jednoduché spôsoby, ako podporiť náš organizmus v prevencii migrenóznych stavov a celkových bolestí hlavy. Skvelým spôsobom je napríklad suplementácia CBD. Kanabidiol okrem posilnenia imunity dodáva energiu a vitalitu, zlepšuje náladu, ale v tomto prípade predovšetkým zmierňuje bolesť. Môžete si dokonca vybrať rôzne spôsoby užívania CBD - kvapky (oleje), kapsuly alebo tiež inhaláciu.
Ďalšou veľmi dôležitou metódou prevencie migrény je suplementácia horčíkom. Paradoxne, suplementácia horčíkom je tak veľmi podceňovaná a zanedbávaná.
Nezabudnite, že musíte zvoliť správnu formu horčíka, v ktorej ho budete užívať. Ideálnou voľbou je elementárny horčík, napríklad bisglycinát alebo aquamín, ktoré spolu s ďalšími zdraviu prospešnými látkami a vitamínmi nájdete v našom novom produkte Magenzium - PRE SPÁNOK.
Autor: Tomáš Konieczny
Na kvalite a presnosti informácií, ktoré vám poskytujeme v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na samotných produktoch. Ak ste v našich článkoch našli chybu, preklep alebo nezrovnalosť, dajte nám o tom vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na +420 735 158 122.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Tipy a články o zdraví do vášho e-mailu
1x za 14 dní vám pošleme výber článkov a tipov pre lepšie zdravie
Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov.
Tomáš Konieczny
Zakladatel a jednatel
Zakladatel a jednatel firmy Herbalus,narozen 4. 7. 1992 v Třinci. Vystudoval ekonomický obor, celý život se však věnoval cestovnímu ruchu, zdravému životnímu stylu, konopí a zkoumání jeho vlivu na lidské zdraví. Ve společnosti Herbalus stojí mimo jiné za vývojem produktů a objevováním přínosu konopí a mnoha dalších látek v různých fyzických či psychických aspektech zdraví. Vášnivý čtenář, celoživotní dobrodruh, milovník přírody, psychonaut.