Periférna neuropatia – typy, príčiny, riziká
Existuje viac než 100 typov periférnej neuropatie, z ktorých každý má svoje vlastné príčiny a príznaky. Aké môžu byť typy a príčiny? To a ďalšie informácie nájdete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová
Zdieľajte článok:

Nejdôležitejších 5 bodov článku
- Čo je periférna neuropatia
- Kto je postihnutý periférnou neuropatiou
- Typy periférnej neuropatie
- Príčiny periférnej neuropatie
- Komplikácie a rizikové faktory periférnej neuropatie
Periférna neuropatia sa vzťahuje na akékoľvek ochorenie, ktoré postihuje nervy mimo mozgu alebo miechy. Môže sa vyskytnúť z rôznych dôvodov, od úrazu cez infekcie až po dedičné ochorenia.
Čo je periférna neuropatia?
Periférna neuropatia je súhrnný pojem pre nervové ochorenia, ktoré postihujú špecifickú podskupinu nervového systému. Periférnu neuropatiu môže spôsobiť mnoho rôznych ochorení, čo znamená, že je možné aj široké spektrum príznakov. Periférna neuropatia môže tiež postihovať rôzne časti tela v závislosti od toho, ako a prečo sa vyskytuje.
Čo tento názov znamená?
Pojem „periférny“ pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená „okolo“. „Periférny“ v tomto kontexte znamená mimo centrálneho nervového systému.
Váš nervový systém má dve časti, centrálny nervový systém a periférny nervový systém. Mozog a miecha sú dve zložky, ktoré tvoria centrálny nervový systém. Periférny nervový systém tvoria všetky ostatné nervy vo vašom tele. Zahŕňa aj nervy, ktoré vychádzajú z miechy a mozgu a zásobujú vašu tvár a zvyšok tela.
Periférna neuropatia sa môže vzťahovať na akékoľvek ochorenie postihujúce periférne nervy. Lekári často používajú pojmy „neuropatia“ a „polyneuropatia“ (čo znamená „ochorenie mnohých nervov“) zameniteľne s „periférnou neuropatiou“.
Dobré vedieť
Periférne nervy sú najďalej od centrálneho nervového systému a často vykazujú najskoršie a najzávažnejšie účinky týchto stavov.
Koho postihuje periférna neuropatia?
Periférna neuropatia môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu alebo etnický pôvod, osobné okolnosti, anamnézu atď. Niektorí ľudia sú však viac ohrození špecifickými typmi periférnej neuropatie.
Periférna neuropatia je tiež veľmi častá pri niektorých ochoreniach súvisiacich s vekom. To znamená, že riziko vzniku periférnej neuropatie sa zvyšuje s vekom.
Ako častý je tento stav?
Periférna neuropatia je častá, čiastočne preto, že sa tento pojem vzťahuje na mnoho ochorení. Asi 2,4 % ľudí na celom svete má nejakú formu periférnej neuropatie.
Vedeli ste?
U ľudí vo veku 45 rokov a viac sa toto percento zvyšuje na 5 až 7 %.
Typy periférnej neuropatie
Existuje viac ako 100 typov periférnej neuropatie, z ktorých každý má svoje vlastné príčiny a príznaky, ktoré vyplývajú z rôznych problémov. Ich spektrum siaha od syndrómu karpálneho tunela (zranenie z nadmerného používania) až po poškodenie nervov súvisiace s cukrovkou.
Lekári a výskumníci kategorizujú periférne neuropatie mnohými spôsobmi. Tu sú niektoré pojmy, ktoré môžete počuť:
Mononeuropatia
Poškodenie jedného periférneho nervu sa nazýva mononeuropatia. Najčastejšou príčinou je fyzické poranenie alebo úraz, napríklad pri nehode. Dlhodobý tlak na nerv spôsobený dlhodobým sedavým zamestnaním (napríklad sedením na vozíku alebo ležaním v posteli) alebo nepretržité, opakujúce sa pohyby môžu spôsobiť mononeuropatiu.
Tu sú príklady mononeuropatií, ktoré môžu spôsobovať slabosť, brnenie, necitlivosť a iné príznaky v postihnutých častiach tela, ako sú ruky a nohy:
Syndróm karpálneho tunela je najčastejším typom mononeuropatie, ktorý predstavuje približne 90 % všetkých prípadov. Ide o tzv. nadmerné alebo opakované namáhanie, ku ktorému dochádza pri stlačení nervu, ktorý prechádza zápästím. Ak si vaša práca vyžaduje opakované pohyby zápästia - napríklad práca na montážnej linke alebo celodenné písanie na počítači - ste vystavení väčšiemu riziku.
Ochrnutie lakťového nervu vzniká, keď sa poškodí nerv, ktorý prechádza v blízkosti povrchu kože v oblasti lakťa. Často môžete pociťovať necitlivosť štvrtého a piateho prsta.
Ochrnutie lúčového nervu je spôsobené poškodením nervu, ktorý prebieha pozdĺž spodnej strany ramena. Môže sa to stať pri zlomeninách ramennej kosti v hornej časti ramena. Môžu ju spôsobiť aj zle nasadené barle, ktoré vyvíjajú tlak na vnútornú stranu ramena v blízkosti podpazušia.
Mononeuritis multiplex
Mononeuritis multiplex, známa aj ako mnohopočetná mononeuropatia, vzniká pri poškodení najmenej dvoch samostatných nervových oblastí.
Na rozdiel od polyneuropatie, ktorá vo všeobecnosti postihuje rovnaké nervy na oboch stranách tela, mononeuritis multiplex sa vyskytuje v náhodných oblastiach. Zvyčajne tiež nepostihuje viac ako niekoľko konkrétnych nervov. Môže postihnúť všetky tieto nervy naraz alebo len niekoľko naraz.
Príčinou mononeuritídy multiplex sú často niektoré dlhodobé (chronické) ochorenia. Patrí medzi ne diabetes, vaskulitída, lupus a reumatoidná artritída. Niekedy môže byť príčinou aj vírusová infekcia, napríklad Hansenova choroba (lepra).
Ak máte mononeuritídu multiplex, môžete mať bolesti, slabosť a nezvyčajné pocity v oblastiach, kde sú postihnuté nervy. Ak sa váš stav zhorší, príznaky sa môžu objaviť na oboch stranách tela, čo sa stáva pri polyneuropatii.
Senzorická neuropatia
Tento typ neuropatie postihuje nervy, ktoré prenášajú vnemy, ako je bolesť, dotyk a teplota.
Ak máte senzorickú neuropatiu, môžete v rukách a nohách pociťovať brnenie alebo otrasy podobné elektrickým šokom. Vaša koža sa môže stať ultracitlivou, takže aj ten najjemnejší dotyk spôsobuje bolesť. Alebo môžete stratiť citlivosť, čo môže zvýšiť riziko popálenia alebo zranenia bez toho, aby ste si to uvedomovali.
Senzorická neuropatia sa bežne spája s cukrovkou, najmä ak tento stav nie je dobre kontrolovaný. Môže byť spôsobená aj mnohými inými ochoreniami a poruchami vrátane HIV, Guillainovho-Barrého syndrómu, poruchy spôsobenej užívaním alkoholu, herpes simplex, Hansenovej choroby (lepry) a hepatitídy C.
lepra
Motorická neuropatia
Motorická neuropatia je poškodenie nervov, ktoré ovládajú svaly, ktoré vedome používate, napríklad pri chôdzi, hovorení, sedení alebo držaní vecí. Niektoré motorické neuropatie sú akútne, čo znamená, že príznaky sa objavia náhle a môžu rýchlo nadobudnúť závažný charakter.
Tento typ sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s Guillainovým-Barrého syndrómom, poruchou, ktorá spôsobuje, že váš imunitný systém napáda periférny nervový systém vášho tela.
Vedeli ste?
Približne 95 % ľudí sa úplne alebo takmer úplne zotaví z Guillainovho-Barrého syndrómu.
Polyneuropatia
Polyneuropatia predstavuje najväčší počet prípadov periférnej neuropatie. Vzniká vtedy, keď viaceré periférne nervy v celom tele nefungujú súčasne.
Najčastejšími príznakmi polyneuropatie sú mravčenie a necitlivosť alebo pocit pálenia v nohách alebo rukách. Príznaky polyneuropatie sa zvyčajne vyskytujú v rovnakých oblastiach na oboch stranách tela.
Polyneuropatia môže mať širokú škálu príčin vrátane vystavenia určitým toxínom, zneužívania alkoholu, nesprávnej výživy (napríklad nedostatok vitamínu B12) a komplikácií ochorení, ako je rakovina alebo zlyhanie obličiek.
Jednou z najčastejších foriem chronickej polyneuropatie je diabetická neuropatia, stav, ktorý sa môže vyskytnúť, ak máte cukrovku. Je závažnejšia, ak hladina cukru v krvi nie je dobre kontrolovaná.
Autonómna neuropatia
Autonómna neuropatia zahŕňa nervy, ktoré kontrolujú mimovoľné funkcie, ako je dýchanie, trávenie, močenie, potenie, sexuálne reakcie a regulácia krvného tlaku. Dochádza k nej, pretože poškodenie týchto nervov prerušuje komunikáciu medzi mozgom a dôležitými orgánmi, ako sú srdce, pľúca, močový mechúr a črevá.
Diabetes je najčastejšou príčinou autonómnej nervovej neuropatie. Môže byť spôsobená aj autoimunitnými ochoreniami, niektorými liekmi a vírusovými infekciami, ako je HIV a borelióza.
Kombinovaná neuropatia
Nie je zriedkavé, že periférna neuropatia postihuje viac ako jeden telesný systém alebo funkciu. V takom prípade vám lekár môže povedať, že máte „kombinovanú neuropatiu“. Môže vám tiež povedať, že máte „väčšinou“ jeden alebo druhý typ.
Najtypickejšie sa príznaky prekrývajú medzi senzorickými a motorickými funkciami. To sa často označuje ako senzomotorická polyneuropatia. Diabetes je najčastejšou príčinou senzomotorickej polyneuropatie, ktorá môže spôsobiť stratu citlivosti napríklad v nohách a rukách. Svalová slabosť a poškodenie nervov však môžu ovplyvniť aj vašu schopnosť stáť alebo chodiť.
Príčiny
Periférna neuropatia je poškodenie nervov spôsobené niekoľkými rôznymi stavmi. Medzi zdravotné stavy, ktoré môžu spôsobiť periférnu neuropatiu, patria:
- Autoimunitné ochorenia - patria sem Sjögrenov syndróm, lupus, reumatoidná artritída, Guillainov-Barrého syndróm, chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia a vaskulitída. Aj niektoré nádorové ochorenia súvisiace s imunitným systémom organizmu môžu spôsobiť polyneuropatiu. Ide o formu autoimunitného ochorenia nazývaného paraneoplastický syndróm.
- Diabetes a metabolický syndróm - Ide o najčastejšiu príčinu. U ľudí s cukrovkou sa u viac ako polovice z nich vyvinie niektorý typ neuropatie.
- Infekcie - Patria sem niektoré vírusové alebo bakteriálne infekcie vrátane boreliózy, pásového oparu, hepatitídy B a C, lepry, záškrtu a HIV.
- Dedičné poruchy - poruchy ako Charcot-Marie-Toothova choroba sú dedičné typy neuropatie, ktoré sa vyskytujú v rodinách.
- Nádory - Rakovinové nádory, nazývané aj malígne, a nerakovinové nádory, nazývané aj benígne, môžu rásť na nervoch alebo na ne tlačiť.
- Poruchy kostnej drene - Patrí sem bielkovina v krvi, ktorá sa tam zvyčajne nenachádza, nazývaná monoklonálna gamapatia, zriedkavá forma myelómu, ktorá postihuje kosti, lymfóm a zriedkavé ochorenie amyloidóza.
- Iné ochorenia - Patria sem metabolické stavy, ako sú ochorenia obličiek alebo pečene, a nedostatočná činnosť štítnej žľazy, známa aj ako hypotyreóza.
Medzi ďalšie príčiny neuropatií patria:
- Poruchy spôsobené užívaním alkoholu - Nezdravá strava ľudí s poruchou spôsobenou užívaním alkoholu, známou aj ako alkoholizmus, a zlé vstrebávanie vitamínov môže viesť k nízkym hladinám základných vitamínov v tele.
- Vystavenie jedom - Medzi toxické látky patria priemyselné chemikálie a ťažké kovy, ako napríklad olovo a ortuť.
- Lieky - Niektoré lieky, najmä chemoterapia používaná na liečbu rakoviny, môžu spôsobiť periférnu neuropatiu.
- Úrazy alebo tlak na nerv - Úrazy, napríklad pri dopravných nehodách, pádoch alebo športových úrazoch, môžu prerušiť alebo poškodiť periférne nervy. Tlak na nerv môže byť dôsledkom používania sadry alebo barlí alebo opakovaného pohybu, napríklad pri písaní na klávesnici.
- Nízka hladina vitamínov - vitamíny skupiny B vrátane B-1, B-6 a B-12, ako aj meď a vitamín E sú pre zdravie nervov kľúčové.
V niektorých prípadoch sa nedá nájsť žiadna príčina. Ide o tzv. idiopatickú periférnu neuropatiu.
Liečba
Cieľom liečby je zvládnuť ochorenie spôsobujúce neuropatiu a zlepšiť príznaky. Ak vaše laboratórne testy nepreukážu žiadne ochorenie spôsobujúce neuropatiu, lekár vám môže odporučiť, aby ste počkali, či neuropatia zostane rovnaká alebo sa zlepší.
Lieky
Na liečbu stavov spojených s periférnou neuropatiou sa môžu používať lieky. Existujú aj lieky používané na zlepšenie príznakov periférnej neuropatie. Medzi tieto lieky patria napr:
- Lieky proti bolesti,
- lieky proti záchvatom,
- lokálna liečba.
Antidepresíva
Niektoré tricyklické antidepresíva, napríklad amitriptylín a nortriptylín, môžu pomôcť zlepšiť bolesť. Tieto lieky zasahujú do chemických procesov v mozgu a mieche, ktoré spôsobujú pocit bolesti.
Inhibítor spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu duloxetín a antidepresíva s predĺženým uvoľňovaním venlafaxín a desvenlafaxín môžu tiež zlepšiť bolesť spôsobenú periférnou neuropatiou spôsobenou cukrovkou.
Dobré vedieť
Vedľajšie účinky antidepresív môžu zahŕňať sucho v ústach, nevoľnosť, ospalosť, závraty, zmeny chuti do jedla, zvýšenie hmotnosti a zápchu.
Terapie
Pri príznakoch periférnej neuropatie môžu pomôcť rôzne terapie a liečby.
- Scramblerová terapia - pri tejto liečbe sa používajú elektrické impulzy na vysielanie správ, ktoré nie sú bolestivé, do mozgu. Tieto správy nahrádzajú bolestivé správy, ktoré nervy posielajú do mozgu. Cieľom je preškoliť mozog, aby si myslel, že bolesť neexistuje.
- Stimulácia miechy - Tento typ liečby funguje prostredníctvom zariadenia zavedeného do tela. Tieto zariadenia sa nazývajú neurostimulátory. Vysielajú elektrické impulzy na nízkej úrovni, ktoré môžu zablokovať signály bolesti, aby sa dostali do mozgu.
- Výmena plazmy, steroidy a intravenózny imunoglobulín - Tieto spôsoby liečby sa často používajú, keď zápal alebo autoimunitné ochorenia spôsobujú neuropatiu so slabosťou, necitlivosťou alebo nerovnováhou. Tieto terapie sa nepoužívajú na liečbu samotnej bolesti.
- Fyzikálna terapia - Ak máte svalovú slabosť alebo problémy s rovnováhou, fyzikálna terapia môže pomôcť zlepšiť vašu schopnosť pohybu. Možno budete potrebovať aj ortézy na ruky alebo nohy, palicu, chodítko alebo invalidný vozík.
Operácia
Neuropatie spôsobené tlakom na nervy, napríklad v dôsledku nádorov, si môžu vyžadovať chirurgický zákrok.
CBD
Konope môže byť účinnou alternatívnou alebo doplnkovou liečbou periférnej neuropatie, často vyčerpávajúceho ochorenia, pri ktorom štandardná liečba často poskytuje len malú úľavu. V malých klinických štúdiách sa zistilo, že konope poskytuje výhody pri periférnej neuropatii vrátane zníženia bolesti, lepšieho spánku a zlepšenia funkcií, a to aj u pacientov s príznakmi, ktoré sú refraktérne na štandardnú liečbu.
Rizikové faktory periférnej neuropatie
Medzi rizikové faktory periférnej neuropatie patria:
- Diabetes, najmä ak hladina cukru nie je dobre kontrolovaná.
- Zneužívanie alkoholu.
- Nízke hladiny vitamínov v tele, najmä vitamínu B-12.
- Infekcie, ako je borelióza, pásový opar, hepatitída B a C a HIV.
- Autoimunitné ochorenia, ako je reumatoidná artritída a lupus, pri ktorých imunitný systém napáda vaše vlastné tkanivá.
- Poruchy obličiek, pečene alebo štítnej žľazy.
- Vystavenie toxínom.
- Opakujúce sa pohyby, napríklad pri niektorých zamestnaniach.
- Rodinná anamnéza neuropatie.
Komplikácie
Komplikácie periférnej neuropatie môžu zahŕňať:
- Popáleniny, poranenia kože a rany na nohách. Na znecitlivených častiach tela nemusíte cítiť zmeny teploty alebo bolesť.
- Infekcie. Vaše nohy a iné oblasti, ktoré nemajú citlivosť, sa môžu poraniť bez toho, aby ste o tom vedeli. Pravidelne si tieto oblasti kontrolujte, noste tesnú, dobre padnúcu obuv a drobné poranenia ošetrite skôr, ako sa infikujú, najmä ak máte cukrovku.
- Pády. Slabosť a strata citlivosti môžu byť spojené s nedostatočnou rovnováhou a pádmi. Inštalácia madiel v kúpeľni, používanie palíc alebo chodúľ v prípade potreby a zabezpečenie toho, aby ste chodili len v dobre osvetlených miestnostiach, môže znížiť riziko pádu.
Autor: Tereza Hoffmannová
Na kvalite a presnosti informácií, ktoré vám poskytujeme v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na samotných produktoch. Ak ste v našich článkoch našli chybu, preklep alebo nezrovnalosť, dajte nám o tom vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na +420 735 158 122.
Zdroje:
https://www.webmd.com/brain/understanding-peripheral-neuropathy-basics
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peripheral-neuropathy/symptoms-causes/syc-20352061
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14737-peripheral-neuropathy
https://www.medicalnewstoday.com/articles/147963
https://www.ccjm.org/content/85/12/943
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Tipy a články o zdraví do vášho e-mailu
1x za 14 dní vám pošleme výber článkov a tipov pre lepšie zdravie
Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Marketingový specialista ve firmě Herbalus. Vystudovala biologii a geografii. Patří mezi milovníky cestování, přírody, hor a také se zajímá o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví. Ve společnosti Herbalus tvoří články na web, podílí se také na emailingu a správě sociálních sítí. Vášnivý turista, cestovatel, velký fanoušek Pána prstenů, koček a přírody.