Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Yerba maté - druhy, vlastnosti, zdravotné účinky

14. 11. 2022

Odkiaľ yerba maté pochádza? Aké sú jej rôzne druhy a ako ju pripravovať a piť? Zistite, ako ovplyvňuje duševné zdravie, kognitívne funkcie či sexuálnu výkonnosť.


Yerba maté je paraguajský nápoj s povzbudzujúcimi účinkami. Nálev napomáha chudnutiu, dodáva energiu, potláča únavu a vyčerpanie, zlepšuje kognitívne funkcie, znižuje hladinu zlého cholesterolu a zlepšuje krvný obeh. V nadväznosti na typ spôsob prípravy môže mať aj relaxačné a ukľudňujúce účinky.

 

Yerba maté - pôvod a druhy

Yerba maté - sušené listy a tyčinky cezmíny paraguajskej - možno prirovnať k čaju. Plantáže Yerby sa nachádzajú v Argentíne, Brazílii a Uruguaji. Do Európy sa však dostala až v 17. storočí vďaka jezuitom. Mnísi tento nápoj propagovali ako alternatívu k ázijskému čaju. V Paraguaji je spoločné pitie yerby dodnes príležitosťou na stretávanie.

 

Názov yerba maté pochádza z latinských slov "herba" (bylina) a "mati" (kalabasa). Tradičnou nádobou na pitie nápoja je špeciálny pohár z kalabasy. V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené keramické a drevené šálky. Existuje niekoľko druhov yerby, a to paraguajská, argentínska a brazílska.

 

Paraguajská yerba maté

Paraguajská yerba maté je najsilnejšia, pretože jej listy sa sušia nad dymom z ohňa. Vďaka tomu má silné stimulačné účinky. V Česku sa paraguajská yerba často pije horúca, ale Paraguajci ju majú radšej zmrazenú. Obe skupiny do nej pridávajú čerstvé bylinky a studenú šťavu.

 

Argentínska yerba maté

Argentínska yerba maté má naopak jemnejšiu chuť a slabšie povzbudzujúce účinky. To je spôsobené procesom sušenia, ktorý je kratší ako u yerby z Paraguaja. V Argentíne sa tento nápoj pije hneď ráno, rovnako ako káva. Je to ich národný nápoj. Pre Argentínčanov je to to isté, čo pre obyvateľov arabských krajín vodná fajka.

 

Brazílska yerba maté

Brazílska yerba maté má jemne mleté ​​listy, ktoré môžu pripomínať aj múku. Nálev je hustý, takže na jeho pitie potrebujete špeciálnu slamku zvanú bomba alebo bombilla. Má svetlo zelenú farbu a trávnatú vôňu. Svojím vzhľadom pripomína zelenú kávu. Okrem toho je účinný, takže sa môže nalievať častejšie ako napríklad tzv. „paraguajský“.

 

yerba mate južná amerika

 

Zdravotné vlastnosti yerba maté

Yerba maté vďačí za svoju popularitu povzbudzujúcim účinkom. Mnoho ľudí sa kvôli yerbe vzdáva pitia kávy - nápoj obsahuje malé množstvo kofeínu. S pitím yerba maté navyše často začínajú závislí od kávy, ktorí sa chcú zbaviť svojho návyku. Existuje teória, že yerba maté obsahuje všetky vitamíny a minerály potrebné na udržanie života, ktorých je o 196 viac ako v zelenom čaji.

 

Nápoj yerba maté má nasledujúce zdravotné účinky:

  • je zdrojom energie a osviežuje telo,
  • stimuluje nervový systém, odbúrava podráždenosť,
  • zvyšuje schopnosť sústredenia,
  • zlepšuje pamäť,
  • znižuje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh,
  • má uvoľňujúci účinok na svaly,
  • odstraňuje pocit únavy a hladu,
  • pomáha pri vylučovaní vody z tela a metabolizmu lipidov,
  • má antioxidačné vlastnosti,
  • pomáha v boji proti astme (vďaka obsahu mateínu).

 

Medzi najväčšie výhody yerba maté patrí vysoký obsah živín, ako sú vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9) a vitamíny C a E. Ďalej obsahuje: horčík, zinok, fosfor, železo, draslík, vápnik a kremík. Vďaka vyššie uvedeným mikroživinám môže ľudské telo správne fungovať.

 

Yerba maté obsahuje vysoké množstvo kyseliny chlorogenovej, silného antioxidantu. Jeho užívanie znižuje hladinu glukózy v krvi a môže chrániť pred cukrovkou. Navyše je užitočný v boji proti inzulínovej rezistencii, pretože zvyšuje citlivosť organizmu na jej pôsobenie. Kyselina chlorogenová obsiahnutá v yerba maté navyše pomáha pri chudnutí.

 

Paraguajská cesmína - čo bolo vedecky dokázané - potláča chuť do jedla. Vďaka obsiahnutému matéínu sa zrýchľuje metabolizmus, a tým sa rýchlejšie spaľujú tuky. Preto sa pitie yerba maté odporúča ženám aj mužom, ktorí sa starajú o svoju štíhlu postavu.

 

Vplyv yerba maté na myseľ

Yerba maté je viac ako len ďalšia náhrada kávy. Odvar má na ľudský organizmus neporovnateľne lepší účinok. Predovšetkým má lepšie stimulačné vlastnosti a vďaka vitamínom skupiny B a horčíka pomáha zlepšovať koncentráciu a pozornosť. Ľudia, ktorí pijú yerba maté, majú viac energie ako ľudia závislí na káve, a môžu pracovať dlhšie na jednej úlohe.

 

Nápoj má tiež priaznivý vplyv na ľudskú psychiku. Vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B pôsobí yerba maté antidepresívne a zmierňuje úzkosť. Samozrejme by nemala byť považovaná za typický liek, ale vďaka látkam, ktoré obsahuje, môže byť mozog lepšie vyživovaný. To sa prejaví na lepšej nálade. Yerba maté sa oplatí používať ako prírodný doplnok stravy, keď naša emocionálna výkonnosť klesá.

 

Yerba maté a fyzické cvičenie

Nápoj je veľmi obľúbený u športovcov. Na rozdiel od kávy nevyplavuje živiny, ale naopak ich vo veľkom množstve dodáva. Mnoho športovcov sa k yerba maté správa ako k izotonickému nápoju. Jeho pitie po cvičení obnovuje rovnováhu svalov a chráni pred nadmernou únavou. Aby ste pocítili prínosy pitia yerba maté, odporúča sa dať si niekoľko dúškov, napríklad medzi sériami cvičení.

 

Má yerba maté vplyv na sexuálnu výkonnosť?

Zdravotné vlastnosti yerba maté znamenajú, že zvyšuje celkovú výkonnosť organizmu. Ľudia, ktorí pravidelne pijú nálev z cezmíny paraguajskej, majú tiež vyššie libido. Všetky skôr spomínané výhody pitia yerba maté, ako je zvýšená výdrž a komplexná výživa organizmu, tiež spôsobujú, že jeho konzumenti sú tiež… lepší milenci.

 

Extrakt z yerba maté ako stimulant

Extrakt z yerba maté má skvelé stimulačné vlastnosti. Práve z tohto dôvodu sme ho zakomponovali do prípravku Magnézium - PRE ENERGIU. Užívaním tohto komplexného prípravku telu dodáte nielen úplne zásadné minerály a vitamíny, ale vďaka extraktom z yerby maté a zeleného čaju tiež telu dodáte energiu a potlačíte únavu.

 

Magnézium pre energiu

 

Yerba maté a prínosy pre pokožku, nechty a vlasy

Cezmína paraguajská má tiež priaznivý vplyv na stav pokožky, nechtov a vlasov. Vďaka vitamínom B, C, E, kremíka a zinku vlasy rýchlejšie rastú a štruktúra nechtov sa posilňuje. Je dokázané, že mnohí milovníci yerba maté vyzerajú lepšie a sú úspešnejší u opačného pohlavia. Navyše pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu. Nielen yerba maté prispieva k boju proti voľným radikálom - na e-shope Herbalus nájdete doplnky stravy, ktoré ich účinky neutralizujú.

 

Aké sú xantíny a saponíny obsiahnuté v yerba maté?

Xantíny sú zlúčeniny, ktoré dodávajú yerba maté povzbudzujúce vlastnosti. Patrí medzi ne kofeín, teofylín a teobromín. Kofeín aktivuje mozgovú kôru a rozširuje koronárne cievy. Vďaka nemu sa vylučuje žalúdočná šťava. Teofylín naopak rozširuje priedušky a zlepšuje dýchaciu kapacitu, takže jeho užívanie uľavuje okrem iného astmatikom a fajčiarom s dýchacími ťažkosťami.

 

Saponíny sú chemické zlúčeniny patriace medzi glykozidy. Vyskytujú sa ako v cezmíne paraguajskej, tak v iných rastlinách. Vďaka nim má nápoj yerba maté expektoračný a diuretický účinok, podporuje vylučovanie hlienu a stimuluje vstrebávanie živín. Saponíny sa odporúčajú ľuďom s nadmernou hladinou cholesterolu. Majú tiež protizápalové a antibakteriálne účinky.

 

Saponíny obsiahnuté v náleve podporujú tráviace procesy a uľahčujú odbúravanie toxínov v tele. Preto je yerba maté veľmi obľúbená ako medzi ľuďmi, ktorí si vychutnávajú jej chuť, tak medzi tými, ktorí ju pijú práve pre jej zdravotné účinky. Vďaka xantínom a saponínom je príliv energie o niečo pomalší ako pri kofeíne.

 

yerba mate

 

Ako pripraviť yerba maté

Jednu porciu yerba maté (cca 5 gramov, tj 2-3 čajové lyžičky) je možné a vhodné uvariť niekoľkokrát (asi sedemkrát), kým nestratí svoju charakteristickú horkú chuť. Suchá hmota sa nasype do hrnčeka s výškou najmenej ¼, max. ¾. Nádoba by k tomu mala byť špeciálne navrhnutá. Odporúča sa maté, tj baňatý pohár z kalabasy, dreva alebo keramiky.

 

Usušený produkt sa zaleje vodou s teplotou asi 70-80 °C. Nemala by sa zalievať vriacou vodou. Najprv sa naleje len toľko vody, aby ju listy mohli vstrebať, až neskôr sa šálka doplní až do konca. Po 4-5 minútach je pripravený na pitie. Pije sa slamkou so sitkom na konci. Špeciálna slamka sa nazýva bombilla a je možné ju zakúpiť spoločne so šálkou na yerba maté.

 

Je yerba pre každého?

Napriek tomu, že má nápoj mnoho zdravotných výhod, existujú niektoré kontraindikácie jeho konzumácie. Predovšetkým by yerba maté kvôli prítomnosti kofeínu nemali piť deti a tehotné ženy. Môže byť škodlivý aj pre dojčiace matky. Avšak v ich prípade nie je nutné vzdať sa pitia yerba maté, ale iba sa obmedziť na dve šálky denne.

 

Výhody pitia yerba maté sú prospešné najmä pre ľudí, ktorí pracujú s mysľou a ktorých práca vyžaduje sústredenie a duševnú jasnosť. Študenti, právnici alebo kancelárski pracovníci radi siahnu po šálke čaju. Yerba maté má priaznivý vplyv na psychofyzické schopnosti – to je spôsobené kofeínom, teofylínom a teobromínom.

 

Ako piť yerba maté?

Väčšina ľudí, ktorí s yerbou maté začínajú, je presvedčená, že sa nedá piť bez kalabasy a bombilly. Vyššie spomínané náčinie vlastne nie je potrebné, sušinu možno naliať aj do bežného hrnčeka. Je to dobrý spôsob, ako spoznať chuť rôznych druhov maté a vybrať si to, ktoré vám najviac vyhovuje. Až potom sa oplatí investovať do vyššie spomínanej bombilly a kalabasy.

 

Zatiaľ čo kalabasa nie je pre začiatočníka nevyhnutná, oplatí sa kúpiť si bombilu ešte predtým, než si prvýkrát uvaríte yerba maté. Bombilla je špeciálna slamka so sitkom, ktorá zabraňuje nasatiu listov pri pití nápoja. Nápoj je samozrejme možné piť aj bez bombielia, ale je nutné chvíľu počkať, kým sa listy rozvaria a spadnú na dno šálky.

 

Na pitie yerba maté sa oplatí kúpiť si odnímateľnú bombilu, ktorá sa lepšie obmýva. Odskrutkovanie jednotnej konštrukcie nezriedka končí poškodením zariadenia a nutnosťou nákupu nového. Vo väčšine bombil je filter umiestnený v závite - stačí ho jemne vyskrutkovať.

 

kalabasa a bombila

 

Koľkokrát denne môžem piť čaj yerba maté?

Množstvo vypitého yerba maté závisí od osobných preferencií. Neexistujú žiadne kontraindikácie pre každodenné pitie. Je však vhodné overiť si, aké živiny konkrétna yerba obsahuje, a potom množstvo upraviť podľa svojho jedálnička. Napriek tomu sa odporúča vypiť jednu až dve porcie denne - každý dúšok je možné naliať asi šesťkrát.

 

Avšak treba mať na pamäti, že yerba maté obsahuje kofeín, ktorý má v nadmernom množstve škodlivý vplyv na ľudský organizmus. Každý by si mal sám určiť, akú má jeho telo toleranciu k tejto zložke, a na základe toho stanoviť dennú dávku yerby. Mnohí mateisti pijú jeden dúšok denne, tj 6 až 9krát si nalejú jednu porciu. Vďaka tejto porcii sa budete cítiť dobre a nemala by vám spôsobovať bolesti hlavy.

 

Yerba maté alebo čaj?

Yerba maté sa označuje ako čaj, aj keď mnohí mateisti ju považujú skôr za liečivú bylinu ako za čaj. Napriek tomu je medzi oboma nápojmi niekoľko podobností. Oboje sa pripravuje preliatím sušených listov horúcou alebo vriacou vodou. Yerba maté aj čaj navyše obsahujú teín. Čo sa týka prípravy, rozdiel spočíva v množstve použitých sušených lístkov – yerba maté sa sype do kalabasy oveľa viac ako bežný čaj.

 

Na rozdiel od čaju je yerba maté oveľa povzbudivejšie. Obsahuje aj oveľa väčšie množstvo vitamínov a minerálov. Ako vidíte, nazývať yerba maté čajom je skôr nedorozumenie, pretože sa jedná o úplne iný druh nápoja. Avšak oba nápoje sú skvele chutiace a zlepšujú náladu.

Autor: Tomáš Konieczny