Ako modré svetlo ovplyvňuje naše zdravie?

|
Spánok
Hormóny

Většina z nás si každý den mnoho hodin prohlíží nějaký typ elektronického zařízení. Patří sem televize, chytré telefony, tablety a herní systémy. Jak ale modré světlo z těchto obrazovek ovlivňuje naše zdraví? To a další informace naleznete v tomto článku

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Zdieľajte článok:

Ako modré svetlo ovplyvňuje naše zdravie?

Najdôležitejších 5 bodov článku

  • Čo je to modré svetlo  
  • Účinky modrého svetla na spánok
  • Benefity modrého svetla 
  • Ako obmedziť expozíciu modrým svetlom 
  • Modré svetlo a jeho vplyv na deti 

 

Posúvanie a prechádzanie na sociálnych sieťach, sledovanie televízie, čítanie pracovných správ na notebooku. Dá sa povedať, že väčšina z nás trávi veľa času pri obrazovkách. Modré svetlo z elektroniky je tak (právom) spájané s problémami ako je rozmazané videnie, únava očí a problémy so spánkom.

 

Čo je to modré svetlo?

 

Modré svetlo je súčasťou viditeľného svetelného spektra, ktoré ľudské oko vidí. Medzi farby viditeľné vo svetelnom spektre patria červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigo a fialová.

 

Spoločne tvoria biele svetlo, ktoré vidíte, keď svieti slnko - hlavný zdroj modrého svetla. Žiarivky a LED (svetelné diódy) žiarovky tiež vyžarujú modré svetlo. Modré svetlo vibruje v rozmedzí 380 až 500 nanometrov, má najkratšiu vlnovú dĺžku a najvyššiu energiu.

 

Približne jedna tretina všetkého viditeľného svetla je považovaná za modré svetlo. Medzi umelé zdroje modrého svetla patria žiarivky, LED televízory, počítačové monitory, smartfóny a obrazovky tabletov.

 

oko modré světlo

 

Účinky modrého svetla na oči 

Oko je vybavené štruktúrami, ktoré ho chránia pred niektorými druhmi svetla. Napríklad rohovka a šošovka chránia sietnicu v zadnej časti oka, citlivú na svetlo, pred škodlivým UV žiarením. Tieto štruktúry však modrému svetlu nebránia. Človek je mu vystavený vo veľkom množstve – prirodzené modré svetlo zo slnka ďaleko prevyšuje množstvo svetla z akéhokoľvek zariadenia.

 

Modré svetlo môže tiež poškodiť sietnicu. Tento jav sa nazýva fototoxicita. Miera poškodenia závisí od vlnovej dĺžky a dĺžky expozície. Štúdie na zvieratách ukazujú, že aj krátka expozícia (niekoľko minút až niekoľko hodín) môže byť škodlivá. Bolo preukázané, že filter, ktorý redukuje 94 % modrého svetla, znižuje poškodenie.

 

Existujú dôkazy, že modré svetlo môže viesť k trvalým zmenám zraku. Takmer všetko modré svetlo prechádza priamo do zadnej časti sietnice. Niektoré výskumy ukázali, že modré svetlo môže zvyšovať riziko makulárnej degenerácie, ochorenia sietnice. Výskumy ukazujú, že vystavenie modrému svetlu môže viesť k vekom podmienenej makulárnej degenerácii, známej aj ako AMD.

 

Jedna štúdia zistila, že modré svetlo vyvoláva uvoľňovanie toxických molekúl v bunkách fotoreceptorov. To spôsobuje poškodenie, ktoré môže viesť k AMD.

 

Účinky modrého svetla na spánok

Pred nástupom umelého osvetlenia bolo hlavným zdrojom svetla slnko a ľudia trávili večery v (relatívnej) tme. Dnes je však väčšina z nás vystavená svetlu (zariadenia a žiarovky) až do okamihu, keď ideme spať.

 

V súčasnosti je všeobecne známe, že trávenie času na digitálnych zariadeniach blízko času spánku môže narušiť váš cirkadiánny rytmus, ktorý pomáha určiť, kedy sa cítite ospalí a kedy bdelí. Keď je váš cirkadiánny rytmus vyvedený z rovnováhy, môžete byť náchylnejší na rozvoj chorôb, ako sú cukrovka, srdcové choroby a obezita.

 

Vystavenie svetlu potláča vylučovanie melatoninu,, hormónu, ktorý ovplyvňuje cirkadiánne rytmy. Aj tlmené svetlo môže narušiť cirkadiánny rytmus a vylučovanie melatonínu. Už iba osem luxov – úroveň jasu, ktorú prekračuje väčšina stolných lámp a približne dvojnásobok nočného svetla – má vplyv na vylučovanie melatonínu.

 

Svetlo v noci je jedným z dôvodov, prečo toľko ľudí nespí dostatočne, a vedci spájajú krátky spánok so zvýšeným rizikom depresie, rovnako ako cukrovky a kardiovaskulárnych problémov.

 

TIP: Pre kvalitnejší spánok vyskúšajte naše MAGNESIUM - PRE SPÁNOK, ktoré obsahuje vitamín B6, L-tryptofán, Valeriánu lekársku a Chmeľ obyčajný. Vďaka tejto kombinácii zabezpečíte telu prísun potrebných látok, ktoré pozitívne ovplyvnia nielen kvalitu spánku, ale aj náladu.

 

 

Modré svetlo a digitálna únava očí

 

Používanie digitálnych zariadení zblízka alebo po dlhú dobu môže viesť k digitálnej únave očí. Odborníci sa domnievajú, že digitálnou únavou očí, známej tiež ako syndróm počítačového videnia, trpí asi 50 % používateľov počítačov. Výskum ukázal, že pri používaní počítačov, notebookov a iných digitálnych zariadení majú ľudia tendenciu žmurkať menej často ako zvyčajne. Menej žmurkania môže znamenať menej vlhkosti.

 

Digitálna únava očí znamená pre rôznych ľudí rôzne veci, ale vo všeobecnosti súvisí so zaostrovacím systémom očí. Keď sú vaše oči namáhané zíraním na obrazovku vyžarujúcu modré svetlo, môžete si všimnúť tieto príznaky:

  • suché oči
  • bolesť alebo podráždenie očí
  • unavené oči
  • bolesti hlavy
  • unavené tvárové svaly.

 

Modré svetlo sa rozptyľuje ľahšie než väčšina ostatných viditeľných svetiel. Preto môže byť pre oko náročné zaostriť, keď prijíma modré svetlo. Namiesto toho môže oko vnímať modré svetlo ako zle zaostrený statický obraz.

 

Toto zníženie kontrastu môže sťažiť spracovanie modrého svetla okom, čo môže prispievať k únave očí. Napriek tomu neexistuje mnoho výskumov, ktoré by potvrdzovali, že modré svetlo priamo vedie k únave očí, a preto je potrebné vykonať ďalšie kvalitné štúdie.

 

Modré svetlo a deti

 

Oči detí nefiltrujú modré svetlo tak dobre ako oči dospelých. Príliš veľa svetla z obrazoviek zariadení môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku obezity, krátkozrakosti a problémov so sústredením pozornosti. V noci môže spôsobovať, že ich telo uvoľňuje melatonín ešte pomalšie ako vaše. Aby ste chránili ich oči, obmedzte čas strávený pri obrazovkách. Nechajte ich odložiť všetky elektronické zariadenia, vrátane prenosných herných zariadení, aspoň pol hodiny pred spaním.

 

Modré svetlo a duševné zdravie

Nočná expozícia modrému svetlu bola v štúdiách na zvieratách spojená s depresívnymi príznakmi. Vystavenie modrému svetlu počas dňa však môže mať opačný účinok. Používa sa na liečbu sezónnej afektívnej poruchy, známej aj ako SAD. Ide o formu depresie súvisiacu so striedaním ročných období. Výskum ukázal, že 20 minút modrého svetla ráno pomáha zmierniť príznaky SAD.

 

úzkost

 

Benefity modrého svetla

Modré svetlo nie je zo svojej podstaty zlé a v skutočnosti je spojené s viacerými výhodami. Zatiaľ čo vystavenie svetlu v noci môže narušiť spánok, vystavenie svetlu počas dňa je naopak dôležité pre reguláciu viacerých telesných funkcií.

 

Svetlo zo slnka, ktoré je najčastejším zdrojom vysokoenergetického viditeľného svetla, je nevyhnutné na udržanie zdravej hladiny vitamínu D, ako aj na reguláciu cirkadiánnych rytmov (prirodzený cyklus bdenia a spánku v tele) a nálad.

 

Bolo tiež dokázané, že vystavenie prirodzenému svetlu vonku zvyšuje bdelosť, chráni pred depresiou (najmä sezónnou afektívnou poruchou, ktorá súvisí so zmenami ročných období a nedostatkom slnečného svetla) a pomáha zlepšovať pamäť a ďalšie kognitívne funkcie.

 

Keďže regulovaný cirkadiánny rytmus je dôležitý pre regeneračný spánok, existujú aj súvislosti medzi vystavením dennému modrému svetlu a ochranou pred obezitou, cukrovkou, srdcovými chorobami a ďalšími ochoreniami.

 

Ako obmedziť expozíciu modrému svetlu?

Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť vystavenie modrému svetlu.

 

Vyhýbajte sa elektronickým zariadeniam pred spaním

Používanie telefónu, sledovanie televízie zblízka a čítanie na tablete pred spaním môže narušiť vnútorné hodiny, čo môže spôsobiť nespavosť a dennú únavu. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa používaniu elektroniky 2-3 hodiny pred spaním alebo aspoň používať zariadenia so zapnutými filtrami modrého svetla. Je tiež rozumné obmedziť blízkosť obrazoviek počas dňa a čas, ktorý pri nich trávite, najmä bez prestávok.

 

expozice modrým světlem

Filtrujte modré světlo pomocí brýlí nebo aplikací

Chcete-li i v noci používat elektroniku, ale zároveň chránit oči před modrým světlem? Nejlepší možností je vyzkoušet technologie blokující modré světlo, včetně brýlí proti modrému světlu a nastavení na počítači/telefonu/tabletu, které světlo filtrují.

 

V posledních letech je k dispozici stále více filtračních aplikací pro chytré telefony, tablety a obrazovky počítačů, které zabraňují vyzařování značného množství modrého světla z těchto zařízení.

 

Jak fungují brýle proti modrému světlu?

Obsahují povlak, který blokuje přístup jasných světelných vlnových délek k očím. Některé mají jantarově nebo žlutě zabarvené čočky a mnohé jsou dostupné bez lékařského předpisu. Mohou také pomoci zvýšit kontrast při dlouhodobé práci se zařízeními, což může zlepšit pohodlí a snížit namáhání očí.

 

Poraďte se se svým lékařem, který typ brýlí/čoček s filtry pro vás bude nejvhodnější. Brýle a čočky filtrující modré světlo mohou být zvláště ochranné u osob po operaci šedého zákalu, protože jsou ještě náchylnější k poškození očí způsobenému přílišným vystavením světlu.

 

Pracovníci na směny a "noční sovy", kteří zůstávají někdy dlouho vzhůru, mohou mít také velký prospěch z používání brýlí, které blokují modré světlo, pokud chtějí "resetovat" své cirkadiánní rytmy a snadněji usínat.

 

Vystavení slunečnímu světlu během dne

Vystavení slunečnímu světlu během dne je důležité pro regulaci cirkadiánního rytmu, protože v podstatě vysílá do těla signál, který pomáhá mozku rozlišit denní a noční dobu.

 

Pokud je to možné, vystavte se slunečnímu záření zhruba první hodinu po probuzení, například vyjděte ven na 10 minut nebo déle. Snažte se každý den strávit venku 30 minut nebo více, abyste pomohli svým očím získat dostatek světla, nebo se ujistěte, že sedíte blízko okna, abyste viděli alespoň trochu denního světla.

 

Výzkum naznačuje, že vystavení slunečnímu světlu je důležité také pro správný vývoj dětských očí a zraku. Předpokládá se, že příliš malé vystavení zraku může přispívat ke vzniku krátkozrakosti.

 

modré světlo venku

 

Zvažte výměnu žárovek

LED a zářivky sice vyzařují více modrého světla než žárovky v minulosti, ale v současné době existují určité povlaky, které lze přidat na vnitřní stranu těchto žárovek, takže mohou produkovat teplejší, méně modré světlo. Červené, teplé světlo má menší vliv na cirkadiánní rytmy a potlačení melatoninu.

 

Žárovky také produkují určité množství modrého světla, i když méně než většina zářivek. Možná nebudete chtít používat teplejší světla v celé domácnosti, ale zvažte jejich umístění v ložnici nebo kdekoli jinde, kde trávíte čas před spaním.

 

Potřebuji čočky/brýle blokující modré světlo?

Výzkum prokázal, že dlouhodobé vystavení slunečnímu záření poškozuje oči. Proto je vhodné chránit oči před sluncem, včetně nošení slunečních brýlí blokujících UV záření. Neexistují žádné klinické důkazy o tom, že by umělé modré světlo při nízké intenzitě a kratší době expozice bylo pro oko škodlivé. Výzkumy naznačující škodlivý účinek modrého světla na oční buňky byly provedeny pouze in vitro (v laboratoři), nikoli na živém lidském oku.

 

Existují filtry a aplikace, které redukují modré světlo z obrazovek, aniž by ovlivnily viditelnost, a speciální vrstvy čoček snižující oslnění, které blokují vysokoenergetické viditelné modré světlo. Počítačové brýle se žlutě zabarvenými skly mohou zvýšit pohodlí při dlouhodobém sledování digitálních zařízení.

 

TIP: Vyzkoušejte naše CBD oleje, které ovlivňují kvalitu spánku, soustředění, regeneraci, míru stresu a úzkostné nebo depresivní stavy.

 

cbd2

 

Pomohou brýle proti modrému světlu při únavě očí?

 

Přestože existuje mnoho studií o brýlích proti modrému světlu, nepanuje v nich shoda. Mohou však pomoci chránit oči před únavou způsobenou nadměrným vystavením modrému světlu. Pokud trávíte hodně času používáním digitálních zařízení a pozorujete digitální únavu očí, mohou vám pomoci brýle proti modrému světlu.

 

Závěr

S modrým světlem jsou spojeny jak výhody, tak nebezpečí. Vystavení světlu během dne může vést ke zlepšení pozornosti, reakční doby a nálady, ale vystavení světlu v noci může narušit spánek. Mezi zdroje tohoto typu světla patří slunce, zářivky, LED žárovky a displeje počítačů, elektronických notebooků, chytrých telefonů a dalších digitálních zařízení.

 

Speciální brýle filtrující modré světlo mohou být užitečné pro snížení expozice z počítačů a jiných digitálních zařízení, zejména v noci. Doporučuje se také vyhýbat se používání elektroniky alespoň dvě hodiny před spaním a přes den se vystavovat slunečnímu světlu.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

 

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health/what-is-blue-light#risks-and-side-effects 

https://draxe.com/health/blue-light/

https://health.ucdavis.edu/blog/cultivating-health/blue-light-effects-on-your-eyes-sleep-and-health/2022/08

https://www.webmd.com/eye-health/blue-light-health

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side