Ako modré svetlo ovplyvňuje naše zdravie?

|
Spánok
Hormóny

Většina z nás si každý den mnoho hodin prohlíží nějaký typ elektronického zařízení. Patří sem televize, chytré telefony, tablety a herní systémy. Jak ale modré světlo z těchto obrazovek ovlivňuje naše zdraví? To a další informace naleznete v tomto článku

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Zdieľajte článok:

Ako modré svetlo ovplyvňuje naše zdravie?

Najdôležitejších 5 bodov článku

  • Čo je to modré svetlo  
  • Účinky modrého svetla na spánok
  • Benefity modrého svetla 
  • Ako obmedziť expozíciu modrým svetlom 
  • Modré svetlo a jeho vplyv na deti 

 

Posúvanie a prechádzanie na sociálnych sieťach, sledovanie televízie, čítanie pracovných správ na notebooku. Dá sa povedať, že väčšina z nás trávi veľa času pri obrazovkách. Modré svetlo z elektroniky je tak (právom) spájané s problémami ako je rozmazané videnie, únava očí a problémy so spánkom.

 

Čo je to modré svetlo?

 

Modré svetlo je súčasťou viditeľného svetelného spektra, ktoré ľudské oko vidí. Medzi farby viditeľné vo svetelnom spektre patria červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigo a fialová.

 

Spoločne tvoria biele svetlo, ktoré vidíte, keď svieti slnko - hlavný zdroj modrého svetla. Žiarivky a LED (svetelné diódy) žiarovky tiež vyžarujú modré svetlo. Modré svetlo vibruje v rozmedzí 380 až 500 nanometrov, má najkratšiu vlnovú dĺžku a najvyššiu energiu.

 

Približne jedna tretina všetkého viditeľného svetla je považovaná za modré svetlo. Medzi umelé zdroje modrého svetla patria žiarivky, LED televízory, počítačové monitory, smartfóny a obrazovky tabletov.

 

oko modré světlo

 

Účinky modrého svetla na oči 

Oko je vybavené štruktúrami, ktoré ho chránia pred niektorými druhmi svetla. Napríklad rohovka a šošovka chránia sietnicu v zadnej časti oka, citlivú na svetlo, pred škodlivým UV žiarením. Tieto štruktúry však modrému svetlu nebránia. Človek je mu vystavený vo veľkom množstve – prirodzené modré svetlo zo slnka ďaleko prevyšuje množstvo svetla z akéhokoľvek zariadenia.

 

Modré svetlo môže tiež poškodiť sietnicu. Tento jav sa nazýva fototoxicita. Miera poškodenia závisí od vlnovej dĺžky a dĺžky expozície. Štúdie na zvieratách ukazujú, že aj krátka expozícia (niekoľko minút až niekoľko hodín) môže byť škodlivá. Bolo preukázané, že filter, ktorý redukuje 94 % modrého svetla, znižuje poškodenie.

 

Existujú dôkazy, že modré svetlo môže viesť k trvalým zmenám zraku. Takmer všetko modré svetlo prechádza priamo do zadnej časti sietnice. Niektoré výskumy ukázali, že modré svetlo môže zvyšovať riziko makulárnej degenerácie, ochorenia sietnice. Výskumy ukazujú, že vystavenie modrému svetlu môže viesť k vekom podmienenej makulárnej degenerácii, známej aj ako AMD.

 

Jedna štúdia zistila, že modré svetlo vyvoláva uvoľňovanie toxických molekúl v bunkách fotoreceptorov. To spôsobuje poškodenie, ktoré môže viesť k AMD.

 

Účinky modrého svetla na spánok

Pred nástupom umelého osvetlenia bolo hlavným zdrojom svetla slnko a ľudia trávili večery v (relatívnej) tme. Dnes je však väčšina z nás vystavená svetlu (zariadenia a žiarovky) až do okamihu, keď ideme spať.

 

V súčasnosti je všeobecne známe, že trávenie času na digitálnych zariadeniach blízko času spánku môže narušiť váš cirkadiánny rytmus, ktorý pomáha určiť, kedy sa cítite ospalí a kedy bdelí. Keď je váš cirkadiánny rytmus vyvedený z rovnováhy, môžete byť náchylnejší na rozvoj chorôb, ako sú cukrovka, srdcové choroby a obezita.

 

Vystavenie svetlu potláča vylučovanie melatoninu,, hormónu, ktorý ovplyvňuje cirkadiánne rytmy. Aj tlmené svetlo môže narušiť cirkadiánny rytmus a vylučovanie melatonínu. Už iba osem luxov – úroveň jasu, ktorú prekračuje väčšina stolných lámp a približne dvojnásobok nočného svetla – má vplyv na vylučovanie melatonínu.

 

Svetlo v noci je jedným z dôvodov, prečo toľko ľudí nespí dostatočne, a vedci spájajú krátky spánok so zvýšeným rizikom depresie, rovnako ako cukrovky a kardiovaskulárnych problémov.

 

TIP: Pre kvalitnejší spánok vyskúšajte naše MAGNESIUM - PRE SPÁNOK, ktoré obsahuje vitamín B6, L-tryptofán, Valeriánu lekársku a Chmeľ obyčajný. Vďaka tejto kombinácii zabezpečíte telu prísun potrebných látok, ktoré pozitívne ovplyvnia nielen kvalitu spánku, ale aj náladu.

 

 

Modré svetlo a digitálna únava očí

 

Používanie digitálnych zariadení zblízka alebo po dlhú dobu môže viesť k digitálnej únave očí. Odborníci sa domnievajú, že digitálnou únavou očí, známej tiež ako syndróm počítačového videnia, trpí asi 50 % používateľov počítačov. Výskum ukázal, že pri používaní počítačov, notebookov a iných digitálnych zariadení majú ľudia tendenciu žmurkať menej často ako zvyčajne. Menej žmurkania môže znamenať menej vlhkosti.

 

Digitálna únava očí znamená pre rôznych ľudí rôzne veci, ale vo všeobecnosti súvisí so zaostrovacím systémom očí. Keď sú vaše oči namáhané zíraním na obrazovku vyžarujúcu modré svetlo, môžete si všimnúť tieto príznaky:

  • suché oči
  • bolesť alebo podráždenie očí
  • unavené oči
  • bolesti hlavy
  • unavené tvárové svaly.

 

Modré svetlo sa rozptyľuje ľahšie než väčšina ostatných viditeľných svetiel. Preto môže byť pre oko náročné zaostriť, keď prijíma modré svetlo. Namiesto toho môže oko vnímať modré svetlo ako zle zaostrený statický obraz.

 

Toto zníženie kontrastu môže sťažiť spracovanie modrého svetla okom, čo môže prispievať k únave očí. Napriek tomu neexistuje mnoho výskumov, ktoré by potvrdzovali, že modré svetlo priamo vedie k únave očí, a preto je potrebné vykonať ďalšie kvalitné štúdie.

 

Modré svetlo a deti

 

Oči detí nefiltrujú modré svetlo tak dobre ako oči dospelých. Príliš veľa svetla z obrazoviek zariadení môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku obezity, krátkozrakosti a problémov so sústredením pozornosti. V noci môže spôsobovať, že ich telo uvoľňuje melatonín ešte pomalšie ako vaše. Aby ste chránili ich oči, obmedzte čas strávený pri obrazovkách. Nechajte ich odložiť všetky elektronické zariadenia, vrátane prenosných herných zariadení, aspoň pol hodiny pred spaním.

 

Modré svetlo a duševné zdravie

Nočná expozícia modrému svetlu bola v štúdiách na zvieratách spojená s depresívnymi príznakmi. Vystavenie modrému svetlu počas dňa však môže mať opačný účinok. Používa sa na liečbu sezónnej afektívnej poruchy, známej aj ako SAD. Ide o formu depresie súvisiacu so striedaním ročných období. Výskum ukázal, že 20 minút modrého svetla ráno pomáha zmierniť príznaky SAD.

 

úzkost

 

Benefity modrého svetla

Modré svetlo nie je zo svojej podstaty zlé a v skutočnosti je spojené s viacerými výhodami. Zatiaľ čo vystavenie svetlu v noci môže narušiť spánok, vystavenie svetlu počas dňa je naopak dôležité pre reguláciu viacerých telesných funkcií.

 

Svetlo zo slnka, ktoré je najčastejším zdrojom vysokoenergetického viditeľného svetla, je nevyhnutné na udržanie zdravej hladiny vitamínu D, ako aj na reguláciu cirkadiánnych rytmov (prirodzený cyklus bdenia a spánku v tele) a nálad.

 

Bolo tiež dokázané, že vystavenie prirodzenému svetlu vonku zvyšuje bdelosť, chráni pred depresiou (najmä sezónnou afektívnou poruchou, ktorá súvisí so zmenami ročných období a nedostatkom slnečného svetla) a pomáha zlepšovať pamäť a ďalšie kognitívne funkcie.

 

Keďže regulovaný cirkadiánny rytmus je dôležitý pre regeneračný spánok, existujú aj súvislosti medzi vystavením dennému modrému svetlu a ochranou pred obezitou, cukrovkou, srdcovými chorobami a ďalšími ochoreniami.

 

Ako obmedziť expozíciu modrému svetlu?

Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť vystavenie modrému svetlu.

 

Vyhýbajte sa elektronickým zariadeniam pred spaním

Používanie telefónu, sledovanie televízie zblízka a čítanie na tablete pred spaním môže narušiť vnútorné hodiny, čo môže spôsobiť nespavosť a dennú únavu. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa používaniu elektroniky 2-3 hodiny pred spaním alebo aspoň používať zariadenia so zapnutými filtrami modrého svetla. Je tiež rozumné obmedziť blízkosť obrazoviek počas dňa a čas, ktorý pri nich trávite, najmä bez prestávok.

 

expozice modrým světlem

Filtrujte modré svetlo pomocou okuliarov alebo aplikácií

Chcete používať elektroniku aj v noci, ale zároveň si chrániť oči pred modrým svetlom? Najlepšou možnosťou je vyskúšať technológie na blokovanie modrého svetla, vrátane okuliarov proti modrému svetlu a nastavení v počítači/telefóne/tablete, ktoré svetlo filtrujú.

V posledných rokoch je k dispozícii čoraz viac filtračných aplikácií pre smartfóny, tablety a obrazovky počítačov, ktoré zabraňujú vyžarovaniu značného množstva modrého svetla z týchto zariadení.

 

Ako fungujú okuliare proti modrému svetlu?

Obsahujú povlak, ktorý blokuje jasné svetelné vlnové dĺžky, aby sa dostali do očí. Niektoré majú jantárové alebo žlté sklá a mnohé sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Môžu tiež pomôcť zvýšiť kontrast pri dlhodobej práci so zariadeniami, čo môže zlepšiť pohodlie a znížiť namáhanie očí.

Poraďte sa so svojím lekárom, ktorý typ okuliarov/šošoviek s filtrami bude pre vás najvhodnejší. Okuliare a šošovky s filtrom modrého svetla môžu byť obzvlášť ochranné pre ľudí po operácii sivého zákalu, pretože sú ešte náchylnejší na poškodenie očí spôsobené nadmerným vystavením svetlu.

Pracovníkom pracujúcim na zmeny a „nočným sovám“, ktorí niekedy zostávajú hore do neskorých hodín, môže tiež veľmi prospieť používanie okuliarov blokujúcich modré svetlo, ak chcú „resetovať“ svoj cirkadiánny rytmus a ľahšie zaspať.

 

Vystavenie slnečnému svetlu počas dňa

Vystavenie slnečnému svetlu počas dňa je dôležité pre reguláciu cirkadiánnych rytmov, pretože v podstate vysiela do tela signál, ktorý pomáha mozgu rozlišovať medzi dňom a nocou.

Ak je to možné, vystavujte sa slnečnému žiareniu približne prvú hodinu po prebudení, napríklad choďte von na 10 minút alebo dlhšie. Snažte sa každý deň stráviť vonku 30 minút alebo viac, aby ste očiam pomohli získať dostatok svetla, alebo sa uistite, že sedíte blízko okna, aby ste videli aspoň trochu denného svetla.

Výskum naznačuje, že vystavenie slnečnému svetlu je dôležité aj pre správny vývoj detských očí a zraku. Predpokladá sa, že príliš malé vystavenie očí môže prispieť k rozvoju krátkozrakosti.

 

modré světlo venku

 

Zvážte výmenu žiaroviek

Hoci LED a žiarivky vyžarujú viac modrého svetla ako žiarovky v minulosti, v súčasnosti existujú určité povlaky, ktoré sa dajú pridať na vnútornú stranu týchto žiaroviek, aby mohli produkovať teplejšie, menej modré svetlo. Červené, teplé svetlo má menší vplyv na cirkadiánne rytmy a potláčanie melatonínu.

Žiarovky tiež produkujú určité množstvo modrého svetla, hoci menej ako väčšina žiariviek. Možno nebudete chcieť používať teplejšie svetlá v celom dome, ale zvážte ich umiestnenie v spálni alebo kdekoľvek inde, kde trávite čas pred spaním.

 

Potrebujem šošovky/okuliare blokujúce modré svetlo?

Výskum ukázal, že dlhodobé vystavenie slnečnému svetlu poškodzuje oči. Preto sa odporúča chrániť oči pred slnkom vrátane nosenia slnečných okuliarov blokujúcich UV žiarenie. Neexistujú žiadne klinické dôkazy o tom, že umelé modré svetlo pri nízkej intenzite a krátkodobom vystavení je pre oči škodlivé. Výskum naznačujúci škodlivý účinok modrého svetla na očné bunky sa uskutočnil len in vitro (v laboratóriu), nie na živom ľudskom oku.

 

Existujú filtre a aplikácie, ktoré redukujú modré svetlo z obrazoviek bez vplyvu na viditeľnosť, a špeciálne vrstvy šošoviek znižujúce oslnenie, ktoré blokujú vysokoenergetické viditeľné modré svetlo. Počítačové okuliare so žlto zafarbenými šošovkami môžu zvýšiť pohodlie pri dlhodobom sledovaní digitálnych zariadení.

 

TIP: Vyskúšajte naše oleje CBD, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku, koncentráciu, regeneráciu, úroveň stresu a úzkostné alebo depresívne stavy.

 

cbd2

 

Pomôžu okuliare proti modrému svetlu pri únave očí?

Hoci existuje mnoho štúdií o okuliaroch proti modrému svetlu, neexistuje žiadna zhoda. Môžu však pomôcť chrániť oči pred únavou spôsobenou nadmerným vystavením modrému svetlu. Ak trávite veľa času používaním digitálnych zariadení a pociťujete digitálnu únavu očí, okuliare proti modrému svetlu vám môžu pomôcť.

 

Záver

S modrým svetlom sú spojené výhody aj nebezpečenstvá. Vystavenie svetlu počas dňa môže viesť k zlepšeniu pozornosti, reakčného času a nálady, ale vystavenie svetlu v noci môže narušiť spánok. Medzi zdroje tohto typu svetla patrí slnko, žiarivky, LED žiarovky a displeje počítačov, elektronických notebookov, smartfónov a iných digitálnych zariadení.

 

Na zníženie vystavenia modrému svetlu z počítačov a iných digitálnych zariadení, najmä v noci, môžu byť užitočné špeciálne okuliare s filtrom modrého svetla. Odporúča sa tiež vyhýbať sa používaniu elektroniky aspoň dve hodiny pred spaním a vyhýbať sa vystaveniu slnečnému svetlu počas dňa.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalite a presnosti informácií, ktoré vám poskytujeme v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na samotných produktoch. Ak ste v našich článkoch našli chybu, preklep alebo nezrovnalosť, dajte nám o tom vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na +420 735 158 122.

 

 

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health/what-is-blue-light#risks-and-side-effects 

https://draxe.com/health/blue-light/

https://health.ucdavis.edu/blog/cultivating-health/blue-light-effects-on-your-eyes-sleep-and-health/2022/08

https://www.webmd.com/eye-health/blue-light-health

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side